Posuňte eurofondy čo najbližšie k nám, odkazujú vláde mestá a obce

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požaduje, aby boli eurofondy čo najbližšie k samosprávam. Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) preto adresovalo viacero pripomienok. Eurofondy by podľa združenia mali byť na úrovni krajov.

11.11.2020 12:00
mestá, obce Foto:

Do programového obdobia 2021 – 2027 navrhuje ZMOS doplniť samosprávne kraje ako sprostredkovateľské orgány. Reagujú tak na dokument Návrh na určenie subjektov, ktoré budú vykonávať úlohy sprostredkova­teľských orgánov pre operačný program Slovensko. Ten zatiaľ ráta s niektorými ministerstvami a Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR.

„Argumenty v predloženom materiáli zo strany MIRRI sa javia tendenčne a vyžadujú si hĺbkovú analýzu zodpovednosti jednotlivých sprostredkova­teľských orgánov na súčasnom negatívnom stave existujúceho implementačného mechanizmu,“ vyčíta združenie.

ZMOS nesúhlasí s tým, že vysoká miera decentralizácie procesov programovania a implementácie je negatívom mechanizmu, ktorý je skôr spojený s riadením zo strany orgánov a delegovanými kompetenciami na tieto orgány.

„ZMOS preto zdôrazňuje princíp zdola nahor, teda čo najbližšie k žiadateľom a prijímateľom v území,“ dodáva združenie. Poukazuje tak na skúsenosti s implementáciou integrovaných územných investícií a vybudované odborné kapacity samosprávnych krajov z predchádzajúcich programových období.

„Nielen rozhodnutia o budúcich projektoch, ale samotné riadenie týchto projektov je dôležité, aby sa uskutočňovalo v bezprostrednom území, čo najbližšie k mestám a obciam,“ poznamenalo združenie. Mestá a obce takisto navrhujú doplniť Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR ako sprostredkovateľský orgán v rámci priorít ochrana životného prostredia, podpora adaptácie na zmenu klímy a zlepšenie odpadového hospodárstva.

„Vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti a odborné kapacity rezortu v oblasti mestského rozvoja, ktorý je súčasťou regionálneho rozvoja (revitalizácia zanedbaných a nevyužívaných území v intravilánoch sídiel, obnova bytových a nebytových budov) je na mieste, že úlohu sprostredkova­teľského orgánu prevezme MDV,“ tvrdí ZMOS.

MDV totiž gestoruje agendu mestského rozvoja, pričom to bude podľa ZMOS rešpektovať kompetenčnú platformu rezortu dopravy v nadväznosti na práva a povinnosti z toho vyplývajúce. ZMOS vo vyjadrení dodal, že Slovensko podľa neho potrebuje zvýšiť dôveru k eurofondom a odstrániť zbytočnú byrokraciu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ZMOS #samosprávy #eurofondy