Minimálne pokuty za pracovné úrazy pre firmy výrazne klesnú

Minimálna pokuta pre firmy by sa mala od začiatku apríla budúceho roka pri pracovných úrazoch znížiť o 13 tisíc eur.

04.11.2020 10:06
sklad, práca, úraz, prvá pomoc, zranenie Foto:
Pokuty pre firmy za pracovné úrazy klesnú o 13-tisíc eur.
debata

Minimálna pokuta pre firmy za pracovné úrazy, ktorými bola spôsobená ťažká ujma na zdraví, by sa mala od začiatku apríla budúceho roka znížiť zo súčasných 33-tisíc eur na 20-tisíc eur. Počíta s tým návrh novely zákona o inšpekcii práce, ktorý v stredu schválila vláda.

Aktuálna výška spodnej hranice pokuty je totiž podľa ministerstva neprimeraná, keďže rovnaká suma sa uplatňuje aj pri smrti následkom pracovného úrazu. Na druhej strane priznáva, že zníženie pokuty bude mať pozitívny vplyv na zamestnávateľov, ktorým budú ukladané nižšie pokuty.

„Rovnaká dolná hranica sadzby pokuty 33-tisíc eur za pracovné úrazy s dvoma rôzne závažnými následkami, teda smrťou a ťažkou ujmou na zdraví, ktorá je upravená v zákone o inšpekcii práce, sa javí ako neprimeraná,“ odôvodňuje ministerstvo práce svoj návrh.

Národný inšpektorát práce eviduje od začiatku roka 2016 do konca prvého polroka tohto roka 32 právoplatne uložených pokút za pracovné úrazy s ťažkou ujmou na zdraví, čo v priemere predstavuje približne sedem pracovných úrazov s ťažkou ujmou na zdraví ročne.

debata chyba
Viac na túto tému: #pracovný úraz #inšpektori práce #Národný inšpektorát práce