Trhu kraľujú malé byty

Čím menší, tým väčší záujem. Takýmto pravidlom sa najnovšie riadi realitný trh. Menšie byty vyjdú totiž lacnejšie. Trendu sa prispôsobujú aj developeri, ktorý zmenšujú výmeru jednotlivých bytov vo svojich projektoch. Je tak bežné, že trojizbový byt v novostavbe má rovnakú plochu ako starší dvojizbový byt.

27.10.2020 06:00
debata (31)

"Práve rastúce ceny bytov a výrazný dopyt motivujú developerov k výstavbe menších jednotiek, ktoré sú potom finančne dostupnejšie pre väčšiu skupinu záujemcov,” hovorí pre denník Pravda analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Zdá sa tak, že sa zopakuje vývoj z roku 2008, keď pre privysoké ceny zostali veľkometrážne byty na ocot.

Rozhodujú aj náklady

"Nákup a uprednostňovanie menších bytov je skôr prechodným riešením na preklenutie vysokého dopytu a relatívne nízkej ponuky,” hovorí Horňák. Menšie byty majú totiž aj nižšie náklady – napríklad na energie, ktoré tento rok draželi. Po zlepšení finančnej situácie či založení rodiny ľudia zvyknú uprednostniť väčšie nehnuteľnosti, dodáva Horňák.

Ukazuje to aj výber čitateľa denníka Pravda Matúša zo Žiliny. Ten zháňal byt po presťahovaní za prácou do hlavného mesta. Nakoniec sa rozhodol pre garsónku vo veľkorysej ploche 45 štvorcových metrov s balkónom. "Pri mojom výbere zohrávalo viacero faktorov, cena, vybavenie a lokalita,“ hovorí Matúš. Mesačne za byt platí 400 eur mesačne aj s energiami. Samozrejme, ak by mal rodinu, hľadal by si Matúš väčšie bývanie.

Zvyšujúce sa ceny nehnuteľností tiež stoja za tým, prečo letia malé byty. „Záujem o menšie byty pramení najmä z ich lepšej cenovej dostupnosti,“ hovorí Boris Fojtík, ekonomický analytik Tatra banky.

Vyšší dopyt, vyššie ceny?

Záujem o menšie byty však už tlačí aj na ich ceny. Potvrdili to aj údaje Národnej banky Slovenska. V druhom štvrťroku totiž medziročne najviac zdraželi práve jednoizbové byty, a to o 12,8 percenta. Dvojizbové byty o 10,3 percenta. "Dopyt na trhu nehnuteľností je veľmi silný a ponuka stále nedokáže uspokojiť všetkých spotrebiteľov,“ hovorí Horňák. Práve rast cien populárnych malých bytov môže ešte zamiešať aj karty na trhu. "S vyššou cenou si byt bude môcť dovoliť menej záujemcov,“ hovorí pre denník Pravda Martin Lazík, analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Menšie byty tak môžu slúžiť ako štartovacie byty pre ľudí, mladé rodiny či študentov.

Samozrejme, rozhoduje aj lokalita. A to aj pri malometrážnych bytoch. Nie je tajomstvom, že hlavné mesto má najdrahšie nehnuteľnosti. V Bratislave stál počas prvého polroka 2020 v priemere jeden štvorcový meter tritisíc eur, ukázala štatistika NARKS. "Najlacnejšie nehnuteľnosti na bývanie, či už byty, alebo rodinné domy, nájdeme na juhu Banskobystrického kraja, severovýchode Prešovského kraja a juhovýchode Košického kraja,“ hovorí Lazík.

Realitný trh zastavila na jar pandémia

"Po vypuknutí pandémie boli problémy s obhliadkami, nakoľko predávajúci, ale aj kupujúci sa obávali zdravotných rizík,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Wood&Company. Nájmy trpeli najviac počas mesiacov marec a apríl.

Počas piateho mesiaca však prišlo oživenie. "Situácia je veľmi podobná dobe pred pandémiou, ponuka viac-menej pokrýva dopyt,“ hovorí Eduard Cagáň, maklér Custom Real. Menšie byty sa preto na trhu s nehnuteľnosťami veľmi neohrejú. Záujem o ne je čoraz vyšší.

© Autorské práva vyhradené

31 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #nehnuteľnosti