Košický samosprávny kraj poskytne nájomcom zľavu na nájomnom

26.10.2020 15:53

Košický samosprávny kraj (KSK) poskytne nájomcom svojich nebytových priestorov postihnutých obmedzeniami pre pandémiu ochorenia COVID-19 50-percentnú zľavu na nájomnom. Týka sa to obdobia sťaženého užívania, teda za čas, počas ktorého im protiepidemické opatrenia neumožnili podnikať v prenajímaných priestoroch. Vyplýva to z dodatku k zásadám hospodárenia s krajským majetkom, ktorý v pondelok schválilo Zastupiteľstvo KSK.

Povinné zatvorenie prevádzok počas prvej vlny pandémie malo za následok stratu príjmov mnohých podnikateľov či umelcov, s čím súvisí aj platobná neschopnosť uhrádzania nájomného. „Ekonomické straty, ktoré ovplyvnili aj fungovanie prevádzok v našom vlastníctve, nám nie sú ľahostajné a chceme znížiť ich dopady. Za splnenia požadovaných podmienok chceme poskytnúť nájomcom zľavu 50 percent z nájomného za obdobie, počas ktorého museli mať zatvorené. Tí, ktorí majú prevádzky v župných budovách a spĺňajú podmienky na odpustenie časti nájmu, môžu podať žiadosť do 15. novembra,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Ide podľa neho najmä o umelcov pracujúcich v oblasti nezriaďovanej kultúry, podnikateľov, ktorí prevádzkujú bufety v budovách škôl a školských zariadeniach alebo tých, ktorí si prenajímajú nebytové priestory a prevádzkujú stravovacie zariadenia.

Úrad KSK doposiaľ zaznamenal približne 170 žiadostí o zníženie, odpustenie alebo odloženie nájmu. Nižšie nájomné zaplatia tí, ktorí spĺňajú podmienky Zásad hospodárenia s majetkom KSK aj podmienky na poskytnutie dotácie na úhradu nájomného v zmysle zákona o poskytovaní dotácií, pričom im bola schválená žiadosť o dotáciu na úhradu nájmu Ministerstvom hospodárstva (MH) SR. „Nájomcom, ktorí počas sťaženého obdobia neuhradili nájomné, čím im vznikol dlh, bude tento dlh odpustený. S tými, ktorí nájomné už uhradili, bude uzatvorená dohoda o zľave z budúceho nájomného, a to za obdobie, kedy nemohli v dôsledku pandemických opatrení podnikať. Podobne budeme postupovať aj v prípade druhej vlny pandémie,“ dodal Trnka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nájmy #Košice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku