Príspevok na rekreáciu nemá byť od budúceho roka oslobodený od dane

26.10.2020 10:42

Príspevok na rekreáciu, ktorý poskytuje zamestnávateľ svojmu zamestnancovi podľa Zákonníka práce, nebude od začiatku budúceho roka oslobodený od dane. Od dane z príjmov nebude oslobodený ani príspevok na športovú činnosť dieťaťa, ktorý zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi. Vyplýva to z pozmeňujúcich návrhov, ktoré v spoločnej správe k návrhu novely zákona o dani z príjmov minulý týždeň schválil parlamentný výbor pre financie a rozpočet. "Uvedené sa navrhuje ako jedno z prvých opatrení uvedených v Programovom vyhlásení vlády, a to zrušenie výnimiek zo zdanenia príjmov," uvádza sa v zdôvodnení pozmeňujúcich návrhov.

Oslobodenie príspevku na rekreáciu od dane sa má poslednýkrát uplatniť na rekreáciu, ktorá sa ukončí do 31. decembra tohto roka. V prípade príspevku na športovú činnosť sa oslobodenie od dane poslednýkrát uplatní na športovú činnosť, ktorú dieťa vykonáva najneskôr do 31. decembra tohto roka.

Zo zákona o dani z príjmov sa má tiež vypustiť nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľnú starostlivosť. „Nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľnú starostlivosť sa poslednýkrát použije za zdaňovacie obdobie 2020,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu. Nezdaniteľnú časť základu dane na kúpeľnú starostlivosť si bude možné uplatniť aj na kúpeľnú starostlivosť realizovanú na prelome rokov 2020 a 2021, ak aspoň jeden deň tejto kúpeľnej starostlivosti je poskytovaný v roku 2020.

Ďalším pozmeňujúcim návrhom sa má zo zákona vypustiť osobitný typ daňového zvýhodnenia v podobe kratšieho obdobia odpisovania budov slúžiacich v prevažnej miere na ubytovanie vlastných zamestnancov. „Úprava je vykonaná v nadväznosti na úlohu vyplývajúcu z Programového vyhlásenia vlády SR, ktorej cieľom je odstránenie výnimiek fungujúcich podľa osobitných pravidiel,“ konštatuje sa v pozmeňujúcom návrhu. Zo zákona sa má tiež vypustiť zvýhodnené daňové odpisovanie technického zhodnotenia a opráv vykonaných na budove, v ktorej sa poskytuje kúpeľná starostlivosť ako aj samotnej budovy, v ktorej sa poskytuje takáto starostlivosť. „Zrýchlený spôsob odpisovania technického zhodnotenia vykonaného na budove, v ktorej sa poskytuje kúpeľná starostlivosť, ako aj zrýchlený spôsob odpisovania budovy, v ktorej sa poskytuje kúpeľná starostlivosť, sa poslednýkrát použije za zdaňovacie obdobie, ktoré končí najneskôr 31. decembra 2020,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.

Od začiatku roka 2019 sa rekreačný príspevok vzťahuje iba na zamestnávateľov s viac ako 49 zamestnancami. Podmienkou je pracovný pomer zamestnanca trvajúci najmenej 24 mesiacov, pričom o príspevok je potrebné požiadať. Ostatní zamestnávatelia môžu, ale nemusia, svojím zamestnancom príspevok na rekreáciu poskytnúť. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi príspevok na domácu rekreáciu v sume 55 % z oprávnených výdavkov vo výške 500 eur, najviac však 275 eur za rok.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rekreácia #príspevok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku