Otvorené, ale bez ľudí. Čiastočný lockdown niektoré firmy položí

V opatreniach je chaos a niektoré podniky toto obmedzenie položí. Takto komentujú nové pandemické opatrenia vlády niektoré firmy a podnikatelia. Vláda totiž od soboty 24. októbra zavádza zákaz vychádzania s výnimkami na celom území Slovenska. O niečo prísnejší režim budú mať okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov.

23.10.2020 11:52 , aktualizované: 21:48
Igor Matovič Foto:
Premiér Igor Matovič oznamuje sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu na Slovensku, 22. októbra 2020
debata (51)

Ľudia na celom území Slovenska môžu bez testu na koronavírus vychádzať z domu len od 1.00 do 5.00 hodiny ráno, ďalej cestou na testovanie, do zamestnania či doprevádzať dieťa do školy. Povolená je tiež cesta do najbližších potravín, lekárne, ku lekárovi, venčenie psa do sto metrov od domu, postarať sa o hospodárske zvieratá, ísť na pohreb, do banky či poisťovne, na čerpaciu stanicu a poštu, do autoservisu aj čistiarne.

+3

Ľudia bez testu môžu ísť aj do prírody v okrese bydliska a navštíviť blízku osobu kvôli opatrovaniu. Do iných prevádzok či obchodov sa od soboty chodiť nemôže. Napríklad služby, reštaurácie, kaviarne či hotely môžu mať otvorené, ale bez hostí.

„Nakoľko platí zákaz vychádzania, ľudia si môžu napríklad objednať jedlo v reštaurácii, ale osobne by tam chodiť nemali,“ vysvetľuje hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.

Ako to je na Orave a v Bardejove?

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov môžu ľudia bez testu ísť len na testovanie, vychádzať z domu len od 1.00 do 5.00 hodiny ráno, vybehnúť do najbližších potravín a lekárne, ku lekárovi, venčiť psa do sto metrov od domu, postarať sa o hospodárske zvieratá a navštíviť blízku osobu kvôli opatrovaniu. Keď budú mať negatívny test, môžu okrem toho ísť do práce, odprevadiť dieťa do školy, ísť na pohreb, poštu, do banky a poisťovne. Tiež môžu vychádzať pri návšteve čistiarne, autoservisu, čerpacej stanice a kvôli pobytu v prírode v okrese bydliska.

Bude platiť Prvá pomoc +

Prevádzky, ktoré nie sú medzi výnimkami a nemôžu svoje služby ponúkať formou donášky alebo e-shopu, tak zrejme svoje brány aj tak zatvoria. Niektorí podnikatelia sa však obávajú, že im štát škody nepreplatí v takej výške, ako keby boli povinne zatvorení. „Platí, že aj pri nových opatreniach si prevádzky môžu nárokovať na pomoc pre podnik v obmedzenom režime, čiže aj pokles tržieb,“ dodala hovorkyňa.

„Obchody, reštaurácie, všetky služby a prevádzky, ktoré pre aktuálne opatrenia musia obmedziť činnosť alebo majú poklesy tržieb, môžu žiadať o príspevky v rámci programu Prvá pomoc. Za mesiac október už navyše bude fungovať rozšírený program Prvá pomoc +, kde sme navýšili objem pomoci o približne ďalších 50 percent,“ napísal na sociálnej sieti minister práce Milan Krajniak.

Nové podmienky Prvej pomoci plus budú platiť pri žiadaní o pomoc v novembri. Aktuálne majú ešte zamestnávatelia možnosť požiadať o príspevky za september. „Návrh na úpravu podmienok projektu Prvá pomoc predložíme na rokovanie vlády v najbližších dňoch. Pomoc pre cestovný ruch zabezpečuje ministerstvo dopravy,“ tvrdí hovorkyňa rezortu práce Veronika Pazičová.

Minister hospodárstva Richard Sulík pri predstavovaní nových opatrení ocenil, že ekonomika sa úplne nezatvára. „Považujem to za cennú dohodu,“ komentoval nové opatrenia a dúfa, že po dvoch celoplošných testovaniach by sa ľudia s negatívnymi testami mohli dostať aj do prevádzok, ktoré nie sú na zozname výnimiek.

Prípadné odškodňovanie vraj budú riešiť priebežne. „V tejto chvíli je absolútnou prioritou zdravie obyvateľstva a obmedzenie mobility, ktoré má zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu pred pripravovaným plošným testovaním,“ povedal tlačový odbor ministerstva.

Či sa bude zoznam výnimiek rozširovať, zatiaľ nie je jasné. „O tom, ako sa bude meniť režim sa ešte bude rozhodovať,“ dodala Rovenská.

+8

Niektoré podniky to položí

„Teraz sme mali mať ubytovaných ľudí, ktorí mali mať pracovné školenie. A teraz nevieme, či môžu byť ubytovaní, keď budú napríklad štyria. V tých opatreniach je proste chaos,“ sťažuje sa prevádzkarka penziónu Moravica Jarmila Dudová. Dodala, že problémy sa dotknú napríklad aj stavbárov, ktorí chodia pracovať mimo svojho bydliska a spravidla bývajú v ubytovniach.

Podľa hovorkyne Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filovej je zdravie prvoradé, avšak je dôležité mať nastavené aj kompenzačné mechanizmy. Podľa jej slov budú mnohé firmy bez adekvátneho odškodnenia ohrozené krachom. Väčšina podnikateľov sa totiž ešte nespamätala z prvej vlny pandémie a majú vyčerpané finančné rezervy.

„Niektoré firmy sú tiež zadĺžené a je možné, že druhá vlna ich existenčne položí, nakoľko nebudú mať z čoho platiť svoje záväzky,“ varuje Filová. Zákaz pohybu osôb prinesie škody predovšetkým prevádzkam, ktoré prídu o svojich zákazníkov a teda aj o svoj príjem, dodala. Obavy majú aj odborári.

„Očakávame opätovný nárast nezamestnanosti, ale všetko bude závisieť od protiepidemio­logických opatrení a od kompenzačných opatrení vlády,“ tvrdí hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR Martina Nemethová. Sťažujú sa aj maloobchodníci.

„Deväť dní budú naše prevádzky úplne bez zákazníkov a následne očakávame výrazný prepad návštevnosti, pretože do obchodov budú môcť chodiť iba zákazníci s negatívnym testom,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

Chápe, že prvoradé je zdravie, takéto reštrikcie však podľa neho maloobchod zlikvidujú úplne. Súčasná podpora je nedostatočná, núti maloobchodníkov platiť zamestnancov a nájom zo svojich vlastných peňazí, hovorí.

„Vyzývame vládu, aby povolila maloobchodným predajniam predávať iba sortiment dennej spotreby nevyhnutný pre život. Už v prvej vlne sa totiž stávalo, že veľké supermarkety predávali akýkoľvek, aj nepotravinový sortiment a tým uberali tržby maloobchodníkom, ktorí museli byť povinne zatvorení aj v prípade, že predávali rovnaký tovar,“ dodáva Krakovský.

Zatvoriť musia aj centrá, ktoré sa venujú cvičeniu jogy a doteraz fungovali v obmedzenom režime. Od soboty sa preto na týždeň presunú do online sveta. „Budeme veriť, že sa celoplošné testovanie podarí a od novembra budeme môcť opäť otvoriť pre malé skupinky ľudí,“ hovorí Michal Baculák, manažér a zároveň majiteľ Hot Yoga Centrum v Bratislave.

Ani pre nich to však nie je ľahká situácia. Sieťou pomoci prepadávajú už od marca. „Veríme, že pre športové prevádzky prijmú nejaké dodatočné podporné schémy,“ dodáva. Doteraz totiž nezaznamenali žiaden prípad prenosu vo svojich priestoroch. Vláda však nič podobné do úvahy nebrala.

Celá situácia robí starosti aj Daniele Lihotskej, ktorá vlastní kozmetický salón Institut Esthederm Exclusive v bratislavskej mestskej časti Ružinov. „Nemáme ešte konkrétne pravidlá od Úradu verejného zdravotníctva a nevieme, ako máme postupovať,“ hovorí. Nariadenie vlády však podľa nej nie je jasné. Platí zákaz vychádzania a ľudia nemôžu navštíviť jej salón, a to aj napriek tomu, že môže mať prevádzku otvorenú.

„Príde mi to ako úplne alibistické riešenie od vlády, a to len preto, aby nás potom nemuseli odškodniť,“ dodáva. Sama nevie, dokedy takúto situáciu dokážu zvládnuť a nechápe prečo klientky s negatívnym testom nemôžu prísť aj teraz. Mala už mnohé také.

Nové pravidlá

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska na svojej webovej stránke uviedla odporúčania pre prevádzkovateľov ubytovania a stravovacích služieb. „Poskytovanie dlhodobého ubytovania pre ľudí, ktorí vykonávajú prácu mimo svojho bydliska, je možné,“ uvádza asociácia.

Prevádzka zariadení verejného stravovania nie je týmto uznesením vlády nijako obmedzená, píšu na internete. Reštaurácie a pohostinstvá môžu jedlo rozvážať na donášku. Prevádzky verejného stravovania nemajú zákaz predávať jedlo či nápoje cez okienko.

Od soboty 24. októbra zatvára všetky terasy Medusa Restaurants, ktorá má pobočky po celej krajine. „Vo vybraných reštauráciách bude možný osobný odber a niektoré prevádzky budú fungovať cez donáškové služby,“ informuje reštaurácia.

Majiteľka salóna Anna Jankulárová zo Žiliny chce nechať svoj salón otvorený. Má v ňom totiž germicídny čistič vzduchu. Pri vstupe do salóna bude merať zákazníkom aj teplotu. „Dlhé mesiace počas prvej vlny sme nemohli pracovať, výpadok tržieb bol veľký, no povinnosti platiť náklady na prevádzku zostali,“ hovorí Jankulárová.

Situáciu hodnotí ako kritickú. Štát jej však poskytol príspevok, len čo ho dostala, tak v priebehu desiatich dní mala dve daňové kontroly vo svojej prevádzke. „Tak ako pri prvej vlne aj dnes budeme o možnostiach komunikovať s každým nájomcom,“ hovorí pre denník Pravda hovorkyňa spoločnosti SIRS Ivana Strelcová.

Tá zastupuje obchodné centrá OC Mirage a OC Dubeň v Žiline či OD Prior na Kamennom námestí v Bratislave. Obchodné centrá situáciu s novými obmedzeniami aktívne riešia. „Obchodné centrá budú sprístupnené v súlade s nariadeniami štátnych orgánov,“ dodala Strelcová.

Aká bude pomoc?

Vláda ešte 15. októbra predstavila rozšírenie dotačných schém. Ide o takzvanú Prvú pomoc plus, na ktorú by malo byť vyčlenených dvesto miliónov eur mesačne. Balík sa tak zvýšil o 50 percent. Úpravu schémy kompenzácií musí ešte odobriť vláda a potom Európska komisia. Dotácia z balíka Prvej pomoci plus sa bude vyplácať od začiatku októbra spätne, žiadať sa bude od novembra.

Štát bude príspevky rozdeľovať podľa toho, či má podnik obmedzenú prevádzku, alebo je rozhodnutím vlády zatvorený. Povinne zatvoreným firmám po novom zaplatia na zamestnanca 80 percent z celkovej ceny práce, najviac však 1 100 eur. Predtým sa suma rátala z hrubej mzdy.

Hore pôjde aj suma pri takzvanom kurzarbeite. A to z pôvodných 880 eur na 1 100 eur. Počítať sa bude tiež z celkovej ceny práce. Výška príspevku tak bude teda závisieť od toho, koľko v skutočnosti firmu stojí jeden pracovník. Dvojnásobné príspevky by mali po novom získať aj samostatní živnostníci, ale aj tí, čo majú zamestnancov.

V tomto prípade môžu podnikatelia žiadať o príspevky pre seba alebo na svojich ľudí pri poklese tržieb už od 20 percent. Od októbra sa tieto príspevky zvyšujú. Napríklad pri poklese tržieb od 20 do 40 percent dostane podnikateľ na seba alebo na zamestnanca príspevok vo výške 270 eur. Pri maximálnom poklese tržieb nad 80 percent dostane živnostník na seba alebo na zamestnanca príspevok 810 eur.

Zvýši sa aj dotácia pre živnostníkov a jednoosobové eseročky, ktorí prišli o svoje príjmy z podnikania. Týka sa to tých podnikateľov, ktorí prerušili alebo obmedzili prevádzkovanie svojej činnosti a ktorým nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia. Pomoc stúpne z pôvodných 210 eur na 315 eur.

Nárok na vyšší príspevok im tiež vzniká už od začiatku októbra, čiže žiadať môžu v novembri. Odklad platenia odvodov do Sociálnej poisťovne za zamestnancov však už pre firmy neplatí. Zamestnávatelia to mohli využiť len do júla tohto roka.

Okrem toho stále platí schéma uhrádzania nájmu. Štát poskytne taký príspevok na nájom, aký prenajímateľ odpustí podnikateľovi­. (mhl)

© Autorské práva vyhradené

51 debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #firmy #prvá pomoc #opatrenia #prevádzky #lockdown