Nové berlínske letisko ožíva - otvorilo vládny terminál

Otvorenie však mešká deväť rokov, výstavba sa predražila o najmenej šesť miliárd eur a nepodarilo sa dodržať šesť termínov otvorenia.

22.10.2020 08:48
Letisko Berlin-Brandenburg Foto:
Letisko Berlin-Brandenburg.
debata (3)

Terminál bude slúžiť pre lety prezidenta, kancelárky a ministrov. Zároveň pôjde o novú vstupnú bránu Berlína pre návštevy zahraničných štátnikov. Otvorenie vládneho terminálu sa uskutočnilo pred oficiálnym spustením prevádzky nového Letiska Berlin-Brandenburg (BER), ktoré sa uskutoční 31. októbra.

Počas uplynulých 26 rokov využívali nemecké vládne lietadlá Letisko Berlín-Tegel, ležiace severozápadne od centra mesta. Toto letisko zatvoria 8. novembra.Vládna letka stále zostáva na Letisku Kolín/Bonn, ale plánuje sa jej presun do Berlína – nie však skôr než koncom tohto desaťročia.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v stredu na Twitteri vzdalo Letisku Berlín-Tegel poctu po ostatnej ceste šéfa nemeckej diplomacie Heika Maasa. „Letisko Berlín-Tegel ich zažilo všetkých – britskú kráľovnú Alžbetu II. v roku 1992, amerického exprezidenta Baracka Obamu v roku 2016, ako aj nespočetné množstvo VIP osobností a štátnych návštev,“ uviedol rezort.

Nový vzdušný prístav BER je situovaný na juhovýchodnom okraji hlavného mesta. Jeho otvorenie však mešká deväť rokov, výstavba sa predražila o najmenej šesť miliárd eur a nepodarilo sa dodržať šesť termínov otvorenia. Nachádza sa pri staršom Letisku Berlin-Schönefeld, ktoré bolo včlenené do nového areálu ako Terminál 5.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #letisko #BER #Letisko Berlin-Brandenburg