Tripartita nerokovala o štátnom rozpočte. Krajniak tým porušil zákon, tvrdia odborári

15.10.2020 13:30
SR Bratislava odbory vláda KOZ protest...
Na snímke protest Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR. Autor: ,

Prvýkrát v histórii Slovenska schválila vláda SR zákon o štátnom rozpočte bez toho, aby bol najprv prerokovaný v tripartite.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) vyčíta súčasnej vláde, že návrh rozpočtu nebol prerokovaný v tripartite. Stalo sa tak podľa nich prvýkrát v histórii Slovenska. Minister práce Milan Krajniak podľa odborárov nezvolal sociálnych partnerov. Podľa prezidenta KOZ Mariána Magdoška ide o porušenie zákona a takýto diktát odmietajú tolerovať.

Štátny rozpočet počíta s nulovou valorizáciou platov štátnych zamestnancov a zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme. Naopak, platy ústavných činiteľov, sudcov a prokurátorov podľa odborárov stúpnu.

Pritom mnoho zamestnancov verejnej sféry podľa tabuľkového vyjadrenia zarába menej, ako je alebo bude aktuálna výška minimálnej mzdy v budúcom roku, čo odborári považujú za neakceptovateľné. Preto bude KOZ pokračovať v protestných aktivitách.

A to aj v súvislosti s valorizáciou platov vo verejnej a štátnej službe, kde aktuálne prebieha kolektívne vyjednávanie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vláda #štátny rozpočet #odborári #Milan Krajniak #KOZ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku