Druhá vlna opatrení je tu. Čo je zavreté?

, 15.10.2020 07:18

Sprísnený režim čaká reštaurácie. Mnohé už zatvorili skôr, niekde sa chystajú na výdaj jedál. Predsa len terasa – ak ju reštaurácia má, nie je na jeseň to, čo v lete. Zatvorené sú aj prírodné kúpaliská, čo iste nepoteší otužilcov. Končia kiná aj divadlá.

Hygienici sa takto snažia dostať šírenie nákazy ako-tak pod kontrolu. "Tempo, akým pribúdajú infikovaní na úrovni okresov, ukazuje, že už nie je možné hovoriť o takzvaných bezpečných oblastiach,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Počty infikovaných podľa neho stúpajú na celom území Slovenska.

Čo sa mení od štvrtka 15. októbra?

  1. Od 6:00 sa zatvárajú všetky prírodné a umelé kúpaliská, akvaparky, wellness – teda sauny, vírivky, kúpele, zábaly. Zatvorené sú aj fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení ako kiná a divadlá. Neplatí to pre prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára.
  2. Prevádzkovateľ verejného stravovania sa bude môcť rozhodnúť, či podnik zatvorí, alebo sa rozhodne pre nasledujúce podmienky:

V prevádzkach verejného stravovania nemôžu zákazníci konzumovať jedlo a nápoje v interiéri. Naďalej sa jedlo a nápoje budú môcť podávať v exteriérových častiach prevádzky (terasy).

Podmienka jeden zákazník na 15 štvorcových metrov neplatí pre prevádzky verejného stravovania, ak na terasách zabezpečia a dodržia odstupy dva metre medzi stolmi.

Jedlá a nápoje budú môcť prevádzky predávať zákazníkom zabalené so sebou. Naďalej platí obmedzenie otváracích hodín do 22:00 s výnimkou predaja cez okienko alebo donáškových služieb.

3. Počet zákazníkov v prevádzkach nesmie prekročiť koncentráciu v jednom okamihu jeden zákazník na 15 štvorcových metrov z predajnej plochy prevádzky určenej pre zákazníkov. Táto podmienka sa nevzťahuje na deti do 14 rokov v sprievode dospelej osoby.

Ak plocha určená pre zákazníkov nedosahuje 15 štvorcových metrov, v prevádzke sa môže v jednom okamihu nachádzať len jeden zákazník (so zachovaním výnimky pre deti).

4. Do priestorov obchodného domu bude môcť vstúpiť iba osoba s telesnou teplotou najviac 37 stupňov Celzia. Aj pre obchodné domy platí obmedzenie jeden zákazník na 15 metrov predajnej plochy všetkých prevádzok určenej pre zákazníkov so zachovaním výnimky pre deti. Do tejto plochy sa nezapočítavajú spoločné priestory obchodného domu.

Prevádzky verejného stravovania v obchodných domoch budú taktiež môcť podávať jedlo a nápoje iba zabalené so sebou. Konzumácia jedál a nápojov v obchodných domoch taktiež nebude povolená.

5. Predajne potravín a drogérie umožnia od pondelka do piatka v čase od 9:00 do 11:00 vstup iba osobám nad 65 rokov. Seniori však budú môcť nakupovať aj v inom čase, dôrazne im však ako rizikovej skupine odporúčame, aby využívali tento vyhradený čas, pretože najmä v pracovnom týždni v tomto čase nakupuje menej iných skupín obyvateľstva

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pandémia #opatrenia #hodiny pre seniorov #hlavný hygienik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku