Platová nerovnosť na Slovensku sa neskončí do roku 2097

, 05.10.2020 00:10

Ak sa nič nezmení, ženy si na rovnaké platové ohodnotenie ako ich mužské náprotivky ešte počkajú. Podľa najnovšieho prieskumu Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) sa tak nestane až do roku 2097. V Európskej únii dokonca ešte neskôr, až v roku 2104.

Aj o pätinu menej budú ženy na Slovensku zarábať ešte ďalších takmer osemdesiat rokov, a to sú pritom platy na papieri vyriešené už poriadne dlho. Ešte v roku 2007 bol do Zákonníka práce doplnený paragraf 119a, ktorý zakotvuje rovnakú mzdu za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty pre ženy a mužov. Realita je však iná, a nielen u nás.

Priepasť sa zväčšuje

Dôvodom je hlavne pomalé tempo, akým dochádza k vyrovnaniu platov medzi pohlaviami v jednotlivých krajinách. To sa posledných osem rokov nepriblížilo ani k dvom percentám. Ak sa v tomto smere neprijmú konkrétne riešenia, v deviatich krajinách – vrátane Bulharska, Estónska, Chorvátska, Litvy, Lotyšska, Malty, Poľska, Portugalska a Slovinska – sa platová nerovnosť dokonca zväčší. V susednom Česku a Nemecku k zmene dôjde až v roku 2121. Francúzsky, ktorých platy sa tým mužským vyrovnávajú skutočne slimačím tempom, si dokonca počkajú ďalších tisíc rokov.

Žiadne záväzky

Mnohé zrejme nezmení ani publikovanie smernice Európskej komisie o platovej transparentnosti, ktoré bolo z Medzinárodného dňa platovej rovnosti – 4. novembra, posunuté na 15. decembra. Dokument navyše ani zďaleka neobsahuje žiadne záväzné opatrenia, ktoré by štáty museli dodržiavať s cieľom dosiahnutia platovej rovnosti. A to aj napriek sľubu šéfky Európskej Komisie Ursuly von der Leyenovej, že takéto opatrenia zavedie do 100 dní od začiatku svojho mandátu.

Podľa zástupkyne generálneho tajomníka ETUC Esther Lynchovej však k takémuto kroku tak ľahko nedôjde. „Je to spôsobené hlavne tlakom tej časti spoločnosti, ktorá má v sebe ešte stále zakorenené stereotypy voči ženám a platovú nerovnosť považuje za štandard,“ hovorí Lynchová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ženy #platy #nerovnosť platov #muži
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku