Núdzový stav zatiaľ dopravu neovplyvní

V priebehu prvej vlny koronakrízy sa medzinárodná doprava takmer zastavila, prerušené boli letecké spojenia, cez hranice sa nedostali autobusy ani medzinárodné vlaky. Vo vnútroštátnej doprave prešli mnohé spoločnosti na prázdninové grafikony.

, 01.10.2020 06:00
debata (2)

Treba rátať s podobnými opatreniami aj teraz, keď počty infikovaných rastú oveľa rýchlejšie a bol vyhlásený núdzový stav? To v prvom rade závisí od odporúčaní Ústredného krízového štábu. Ten doteraz žiadne obmedzujúce opatrenia pre hromadnú dopravu nenavrhol.

Kraje stále čakajú

Podobne sa nateraz k situácii postavili aj samosprávne kraje a dopravný režim nemenia. "Zmenami režimu prevádzkovania prímestskej autobusovej dopravy sa budeme zaoberať až vtedy, keď dôjde k plošnému uzatváraniu škôl, zamestnaneckých prevádzok, nákupných centier a podobne,“ informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová. Rovnako sa vyjadrili aj predstavitelia trnavskej a trenčianskej župy.

V Prešovskom kraji pristúpia k zavedeniu mimoriadnych cestovných poriadkov iba v prípade výraznejších opatrení, spresnila jeho hovorkyňa Lea Heilová. Vychádzať budú z víkendových rozpisov, doplnených o posilové spoje pre ľudí, čo dochádzajú do zamestnania.

Anna Terezková, hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja, nevylúčila, že určité obmedzenia môžu nastať v prípade, že dôjde k zníženiu počtu cestujúcich v autobusoch prímestskej dopravy. Rovnako by podľa nej kraj postupoval, ak sa zavedú prísnejšie opatrenia. Zároveň potvrdila, že aktuálne v košickej župe nepristupujú k obmedzeniu dopravných služieb v prímestskej autobusovej doprave. "Bez zmien, ale s kontrolou dokladov cestujúcich na hranici, premáva aj autobusová linka Košice – Hidasnémeti,“ dodala Terezková.

Nateraz o zmene prevádzky prímestskej autobusovej dopravy neuvažuje ani bratislavská župa. " Pokiaľ nepríde k prerušeniu vyučovania na školách či výroby u významných zamestnávateľov v regióne, je potrebné zachovať štandardný režim,“ povedala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman. Dopravca podľa nej aj naďalej zabezpečuje dezinfekciu vozidiel z dôvodu zamedzenia šírenia vírusových ochorení.

Grafikony sa nemenia

A ako vidia aktuálnu situáciu samotní dopravcovia? "V súčasnosti neuvažujeme o zavedení prázdninového režimu, žiaci a študenti zatiaľ navštevujú základné a stredné školy v bežnom režime,“ potvrdila hovorkyňa spoločnosti Slovak Lines Eva Vozárová. Situáciu podľa nej neustále monitorujú.

Pokiaľ ide o prímestskú autobusovú dopravu, jednotlivé podniky SAD sa budú riadiť pokynmi zo samosprávnych krajov. "Môže dôjsť k úprave grafikonov, ale až na základe požiadaviek objednávateľov verejnej dopravy – teda samosprávnych krajov a miest,“ konštatuje Zuzana Serenčéšová, marketingová špecialistka spoločnosti Arriva. Podľa nej by ale mala verejná doprava slúžiť cestujúcim aj v takýchto situáciách, pretože do práce sa musia dostať napríklad zdravotné sestry, predavači, poštári a ďalší ľudia. Napriek tomu pristúpili v spoločnosti Arriva k niekoľkým nadštandardným opatreniam. Pre cestujúcich je napríklad na webových stránkach spoločnosti zriadená špeciálna sekcia Live, kde sa v reálnom čase dozvedia o aktuálnych opatreniach a zmenách. Tiež sa môžu prihlásiť aj na odber noviniek, takže všetky správy o prípadných zmenách dostanú priamo na mail.

Tomáš Kováč, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko potvrdil, že vlaková doprava zatiaľ bude fungovať štandardným spôsobom. V jej prípade je objednávateľom výkonov ministerstvo dopravy a jeho pokynmi sa bude aj riadiť. Myslí si, že k znižovaniu výkonov verejnej dopravy by zrejme prišlo len v prípade nejakého rozsiahlejšieho lockdownu. Zároveň doplnil, že ľudia sa nemusia báť cestovať vlakmi, pretože tie sú v súčasnosti pravidelne dezinfikované nad rámec bežného čistenia, pričom sa vykonáva nielen dezinfekcia ozónom, ale aj chlórom a polymérovými prípravkami s dlhotrvajúcim účinkom.

Podobne situáciu vidí aj Aleš Ondrůj, hovorca Regiojetu: "Na trase Bratislava – Komárno a späť objednáva spoje ministerstvo dopravy. Ak sa rozhodne upraviť rozsah počtu spojov, bude RegioJet postupovať v súlade s pokynmi objednávateľa.“ Pri rozhodovaní o doprave nebude rozhodujúcim faktorom len vyhlásenie núdzového stavu, ale plošné obmedzenie školskej dochádzky, dodáva Ondrůj.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #núdzový stav