V júli sa na Slovensku ubytovalo o pätinu menej turistov ako vlani

22.09.2020 09:19

V hoteloch, penziónoch a ubytovacích zariadeniach na Slovensku sa v júli tohto roku ubytovalo vyše 570-tisíc návštevníkov. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 20 %. Ako informoval Štatistický úrad SR, za medziročným poklesom treba hľadať nižší počet zahraničných hostí. Prepad počtu zahraničných návštevníkov sčasti nahradil rast domácich hostí.

Počet domácich návštevníkov na úrovni SR nepatrne prevýšil minuloročné rekordné čísla v úspešnej letnej sezóne 2019. V dvoch slovenských krajoch bol medziročný rast domácich hostí nad úrovňou 15 %. Hostia strávili v zariadeniach celkovo viac ako 1,8 milióna nocí, medziročne sa ich počet znížil o 23,3 %. Dĺžka pobytov sa medziročne skrátila. Počas tohtoročného júla sa návštevníci v priemere ubytovali na 3,2 noci pred rokom to bolo 3,3 noci.

Návštevnosť v celej SR tvorili v prvom prázdninovom mesiaci najmä domáci turisti. Medziročne sa ich počet zvýšil o 2,2 % na viac ako 424-tisíc. Predstavovali tak 74,4 % z celkového počtu ubytovaných. V štyroch z ôsmich krajov bol dokonca počet hostí vyšší ako v júli 2019. Ide o Košický kraj (o 3,7 %), Prešovský (o 9,9 %), Trnavský (o 17,6 %) a Žilinský kraj (o 22,8 %). Celkový počet prenocovaní domácich hostí však na Slovensku klesol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 8,2 %. Nárast zaznamenali len v Žilinskom a Prešovskom kraji.

Naďalej však pretrváva nižšia návštevnosť cudzincov, ktorých slovenské ubytovacie zariadenia evidovali takmer 146-tisíc. V rovnakom období minulého roka ich bol približne dvojnásobok (viac ako 297-tisíc), čo najviac poznamenalo najmä hotely v mestách. „Najviac postihnutý bol Bratislavský kraj, ktorého celková návštevnosť sa medziročne znížila až o 55,5 %, počet zahraničných hostí tu však klesol o viac ako dve tretiny (o 68 %),“ konštatoval štatistický úrad.

Po zohľadnení návštevnosti domácich aj zahraničných hostí počet návštevníkov sa medziročne zvýšil len v Žilinskom kraji (o 1,4 %), a to najmä vďaka regiónu Liptov, v ostatných krajoch pretrvával pokles. Najnavštevovanejšie oblasti Slovenska – Žilinský a Prešovský kraj – evidovali viac ako 100-tisíc návštevníkov. „V Prešovskom kraji, ktorý má na svojom území turistické lákadlá v podobe Vysokých Tatier, Kežmarku a Bardejova napriek tomu klesol celkový počet návštevníkov o 9,5 %,“ uzavreli slovenskí štatistici.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ŠÚ SR #leto #cestovný ruch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku