„Plán obnovy unikol, to tak byť nemalo, ale teraz začínajú intenzívne debety o tom, ktoré návrhy tam nakoniec zostanú. Stotožňuje sa s premiérom v tom, aby sme sa koncentrovali na päť alebo šesť veľkých vecí, aby sme sa nerozdrobili na desiatky drobných a potom nám to bude utekať cez prsty,“ uviedol Sulík. Za ministerstvo hospodárstva sa budú v komisii, ktorá jednotlivé návrhy posúdi, zúčastňovať štátny tajomník rezortu Ján Oravec a ministrova poradkyňa Jana Kiššová.
Minister avizoval, že niektoré návrhy nepodporí. Sulík odmietol napríklad návrh na zriadenie inštitúcie, v ktorej by mali byť zjednotené viaceré štátne firmy, ako napríklad SARIO, SIEA či Slovak Business Agency (SBA). „Ja to považujem za úplne šialený nápad,“ povedal Sulík.
Výhrady k niektorým návrhom má aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). „Určite k viacerým veciam máme výhrady, ale tieto výhrady budeme komunikovať v rámci pracovných skupín a v rámci jednotlivých diskusií aj s rezortmi. Toto je prvý nástrel, prvá verzia a je čas na diskusiu,“ povedala Remišová. Slovensko podľa nej potrebuje reformu vzdelávania, reformu zdravotníctva, digitalizácie, ale aj reformu celej verejnej správy vrátane územnosprávneho členenia, fungovania inštitúcií a fungovania justície.
Remišovej rezortu sa týka reforma digitalizácie. „Tú sme postavili na troch pilieroch. Potrebujeme pokračovať v reforme digitálnych zručností, pretože vieme, že špeciálne u starších ľudí, ale aj u žiakov na základnej škole táto potreba je. Potrebujeme zlepšiť digitálne vzdelávanie na školách. Druhým pilierom je reforma verejnej správy, to znamená zjednodušiť a zlepšiť procesy tak, aby naozaj digitálne služby pre občana boli priateľské, aby boli jednoduché, efektívne, flexibilné a aby fungovalo to, čo v súčasnosti nefunguje. A takisto potrebujeme aj očistiť informatizáciu,“ dodala Remišová.