Ceny rástli v auguste najpomalšie za tri roky

Medziročná inflácia šiesty mesiac po sebe spomaľovala tempo, jej úroveň od júla klesla o 0,3 percentuálneho bodu. Miera zvyšovania cien v auguste dosiahla 1,4 percenta a bola najnižšia za posledné tri roky. Informoval o tom Štatistický úrad.

14.09.2020 10:00 , aktualizované: 14:31
debata (4)

Tento vývoj bol podľa štatistikov ovplyvnený najmä medzimesačným výraznejším poklesom cien potravín – a to o jedno percento. Zlacnelo ovocie, zelenina, mäso, chlieb aj obilniny. Ovocie išlo dole dokonca až o 6,5 percenta, zelenina o vyše štyri percentá. Naopak pridali ceny mlieka, syrov a vajec, olejov a tukov zhodne o 0,2 percenta. Ryby zdraželi o 0,1 percenta. Oproti úrovni cien z minulého roka však potraviny zdraželi o jedno percento.

Medzimesačne lacneli v auguste aj odevy, obuv a palivá. Výraznejší pokles medziročnej miery inflácie pribrzdili vyššie ceny oproti júlu v doprave, ako aj v reštauráciách, kaviarňach a v stravovaní.

Ceny tovarov a služieb budú v nasledujúcich mesiacoch medziročne vyššie. Avšak tempo zdražovania by mohlo podľa analytikov spomaliť, alebo si udržať terajšie úrovne.

Ideálna hladina?

Celkovo je tohtoročná inflácia podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej miernejšia ako vlani. Vidí za tým nielen pôsobenie cien energií pôsobia skôr smerom nadol ale aj tlak miernejšie zdražovanie potravín a služieb. Muchová predpokladá, že rast spotrebiteľských cien sa tento rok spomalí v priemere na 2 percenta. Medziročná miera inflácie bola vlani na úrovni troch percent. „V budúcom roku sa očakáva rast spotrebiteľských cien na úrovni 1,1 percenta,“ povedala pre agentúru SITA Muchová.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva, že medziročná inflácia by sa mohla v nasledujúcich mesiacoch stabilizovať na úrovni okolo 1,5 percenta. Od dna by sa podľa neho pozvoľna začať odrážať ceny potravín. Zdražovanie však výrazne ovplyvní nástup druhej vlny pandémie, keďže už teraz začína tlačiť nadol ceny ropy na svetových trhoch, upozorňuje analytik.

V úvode budúceho roka by spomaľovanie inflácie mohli podľa Koršňáka ešte výraznejšie podporiť nižšie regulované ceny v oblasti bývania. „Návrat k úrovni dve percentá bude však pravdepodobne len veľmi pomalý a k tejto úrovni by sa inflácia na Slovensku podľa našich odhadov mohla priblížiť až v závere budúceho roka,“ povedal Koršňák. Všetko však závisí od toho aké doapdy na ekonomiku bude mať pandémia.

Úroveň spred dvoch rokov

Potraviny v auguste zdraželi medziročne o jedno percento. Ide tak o výrazné spomalenie. Naposledy podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej takto pomaly draželi potraviny a nealkoholické nápoje v závere roka 2018. Oproti vlaňajšku si aj naďalej priplácame najmä za mäso, a to o 7 %. Naopak, lacnejšie ako pred rokom nás vychádza zelenina, a to o 12,8 percenta. Aj v prípade medzimesačného vývoja bol tretí mesiac po sebe pokles cien.

Aktuálna pocitová inflácia Slovákov môže byť však podľa Sadovskej vyššia ako tá reálna. "Väčšia citlivosť na ceny v obchodoch súvisí aj s poklesom príjmov alebo obavami o budúcnosť v súvislosti s koronavírusom,“ hovorí. Do konca roka preto očakáva spomaľovanie rastu cien potravín a nealkoholických nápojov. Jedným z tlmiacich faktorov môže byť podľa Sadovskej aj opatrnejší spotrebiteľ. Ľudia totiž pre obavy z recesie a zníženia príjmov svoje nákupy oveľa viac prehodnocujú.

Ceny medziročne pridali

Oproti minulému roku stúpli v auguste ceny rozličných tovarov a služieb – a to o 4,6 percenta, vzdelávanie zdraželo o 4,5 percenta, zdravotníctvo o 3,5 percenta. Drahšie však medziročne boli aj energie o 2,8 percenta. O päť percent klesli ceny v doprave. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.

V priemere za osem mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,2 percenta. Index spotrebiteľských cien sa v auguste 2020 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,4 %, za domácnosti dôchodcov o 1,7 % a za nízkopríjmové domácnosti o 1,6 %.

V priemere za osem mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,1 %, za domácnosti dôchodcov o 2,4 % a za nízkopríjmové domácnosti o 2,3 %. (sita)

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #ŠÚ SR