Odborári sa chystajú do ulíc. Nepáčia sa im pracovné podmienky na Slovensku

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) plánuje v nadchádzajúcich troch týždňoch organizovať protestné pochody v šiestich krajských mestách Slovenska. Protestnými pochodmi chcú odbory upozorniť vládu, že všetci pracujúci si zaslúžia rešpekt.

, , , 11.09.2020 14:40, aktualizované: 15:37
131

"Naša vláda hľadá úsporu na strane zamestnancov. Preto chceme protestami dať najavo náš nesúhlas so snahou a konaním vlády, ktorými sa snaží o znižovanie mzdových a sociálnych štandardov pracujúcich, a zároveň naznačiť, že takýmito jednostrannými protizamestna­neckými a protisociálnymi opatreniami sa sociálny zmier skončil,“ odôvodnil protesty v piatok prezident KOZ Marián Magdoško.

"Zdá sa mi to ako mediálne divadlo. Som pripravený sa s kýmkoľvek a kedykoľvek rozprávať,“ povedal minister práce Milan Krajniak. Dodal, že budúci týždeň je rokovanie tripartity, kde budú predstavené ďalšie zákony a je priestor na vyjadrenie.

Na chvoste únie

V rebríčku kvality slovenských pracovných miest v rámci krajín EÚ odpracuje slovenský zamestnanec ročne o 32 dní viac ako nemecký zamestnanec. Okrem toho má Slovensko najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich v noci a druhý najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich cez agentúry dočasného zamestnávania, upozornila viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová. Dodala, že sme na štvrtom meiste v podiely zamestnancov pracujúcich na zmeny. „Slovenská minimálna mzda je 4. najnižšia minimálna mzda v parite kúpnej sily, aj v priemerných nákladoch práce. Máme 4. najnižšie priemerné celkové náklady práce na zamestnanca v parite kúpnej sily,“ povedala viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Protestné pochody za práva všetkých zamestnancov sa uskutočnia 17. septembra v Košiciach, 18. septembra v Prešove, 22. septembra v Banskej Bystrici, 24. septembra v Žiline, 28. septembra v Trenčíne a 29. septembra v Trnave, všetky so začiatkom približne o 15:30.

Odborári nie sú jednotní

Moderné odbory Volkswagen sa naopak postavili na stranu ministra práce Krajniaka. Majú totiž záujem o miesto v tripartite, ak to umožní pripravovaná novela zákona o tripartite. Na piatkovej tlačovej besede to povedal Krajniak. Ako ďalej uviedol, bol by rád, keby zamestnancov v Hospodárskej a sociálnej rade zastupovali aspoň tri odborové organizácie. „Veľmi si vážim, keď niekto zastupuje práva zamestnancov a svojich členov takým rešpektovaniahodným spôsobom,“ povedal minister na piatkovej tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi Moderných odborov Volkswagen.

Zámer meniť zákon o tripartite predstavil minister práce Milan Krajniak po augustovom rokovaní tripartity. Reagoval tak na neústupčivý prístup predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) pri rokovaniach o minimálnej mzde. Novelou zákona o tripartite by sa mala podľa Krajniaka zvýšiť reprezentatívnosť sociálnych partnerov. Zmeniť by sa mal aj Zákonník práce. „Stanovili by sme, od akého percenta zamestnancov môžu odbory pôsobiť na pracovisku a viesť kolektívne vyjednávanie,“ tvrdí minister. Ako predbežný návrh predstavil zámer, aby odbory reprezentovali aspoň 20 percent zamestnancov.

Nové opatrenia na obzore?

Šéf rezortu práce Milan Krajniak sa s predstaviteľmi Moderných odborov Volkswagen (MPV) zhodol na zámere zaviesť individuálny dôchodkový strop po získaní 40 rokov dôchodkového poistenia.

„Odbory mali veľmi konštruktívnu pripomienku a návrh, ktorý sa budeme snažiť zvážiť,“ tvrdí Krajniak. Išlo by o tzv. celoživotné konto pracovného času, ktoré by mohlo byť doplnkom k individuálnemu dôchodkovému stropu. S odborármi minister debatoval aj o návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy zo súčasných 580 eur na 623 eur. „Myslím, že sme si v tom porozumeli,“ povedal Krajniak.

Témou spoločného rozhovoru bolo aj zavedenie dlhodobého kurzarbeitu, či výstavba nájomných bytov. Minister tiež avizoval, že po dohode s odborármi do návrhu novely Zákonníka práce zakotví právo na „odpojenie sa“ po 8,5 hodinách práce pre zamestnanca, ktorý vykonáva prácu z domu.

Predseda MPV Zoroslav Smolinský poukázal na regionálnu diskrimináciu pri odmeňovaní. „Nie je možné, aby obsluha v obchodných reťazcoch pod jednou značkou mala rôzne finančné ohodnotenia pre zamestnancov v Bratislave a pre zamestnancov v Medzilaborciach a Košiciach,“ povedal. Ocenil, že sa minimálna mzda má od začiatku budúceho roka zvýšiť na 623 eur.

V súvislosti s celoživotným kontom pracovného času poukázal Smolinský na to, že napríklad zdravotníci nemajú preplácané nadčasy a ani nemajú možnosť vybrať si náhradné voľno. „Navrhli sme riešenie, že sa im budú rátať hodiny odpracované navyše a zamestnanec sa po nejakom čase rozhodne, keď pôjde do dôchodku, že si tie hodiny môže skôr vybrať,“ povedal. Tieto nadčasové hodiny by sa podľa Smolinského mali evidovať. „Reálne za 40 rokov možno odrobia 43, 44 rokov,“ upozornil.

Túto myšlienku považuje minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak za zaujímavú. „Skúsime zadefinovať celoživotné konto pracovného času tak, ako definujeme 40 rokov, možno by sme to vedeli prepočítať na hodiny,“ dodal Krajniak. (sita)

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
131 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #Krajniak #KOZ