V Bratislave pribudne 103 mestských nájomných bytov

Na Muchovom námestí v Petržalke pribudne 103 mestských nájomných bytov. Oznámilo to hlavné mesto. Pôvodne mal v tejto lokalite vzniknúť projekt súkromného developera. Pozemok sa však podarilo opätovne získať do vlastníctva mestskej spoločnosti Metro Bratislava a samospráva tam pripravila zámer mestského nájomného bývania s benefitmi vo forme verejného parku a občianskej vybavenosti, ktoré využijú všetci ľudia zo susedstva.

11.09.2020 12:32
debata

„Bratislava dlhodobo čelí akútnemu nedostatku nájomných bytov. Preto pracujeme na zabezpečení väčšieho počtu dostupných nájomných bytov. Jedným zo spôsobov je aj výstavba mestských nájomných bytov na vlastných pozemkoch,“ spresnil magistrát. Tento týždeň zástupcovia magistrátu spoločne s mestským Metropolitným inštitútom Bratislavy, spoločnosťou Metro Bratislava a mestskou časťou Petržalka predstavili projekt obyvateľom okolia Muchovho námestia.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo uviedol, že zámer prispeje k riešeniu značne poddimenzovaného mestského nájomného bývania. Mesto však sľubuje, že tu pribudne okrem stavby aj zeleň, ktorá v súčasnosti v tomto areáli administratívnych budov chýba. „Projekt prináša verejne prístupný parčík s rozlohou, ktorá dvojnásobne prevyšuje hodnoty požadované územným plánom, reaguje tak aj na chýbajúci verejný priestor v okolí. Vznikne tu námestie a tento priestor počíta aj s možnosťou sezónnych podujatí, ako sú trhy, komunitné stretnutia a podobne,“ priblížil primátor.

Vo fáze prípravy je podľa jeho slov viacero projektov dostupného nájomného bývania určených pre ľudí, ktorí sa ocitnú v zlej životnej situácii, alebo pre nájomcov z reštituovaných domov či pre kľúčové povolania ako policajti, hasiči, učitelia, zdravotné sestry či opatrovateľky.

Mestská časť Petržalka víta iniciatívu hlavného mesta, keďže v rámci Bratislavy je najviac oprávnených žiadateľov o nájomné byty práve z tejto mestskej časti. Pozitívne vníma aj to, že mestský zámer na Muchovom námestí prinesie okrem nájomných bytov aj občiansku vybavenosť a verejný park s celkovou rozlohou približne 3065 štvorcových metrov (po ukončení oboch etáp projektu) s aktivitami pre mládež, rodiny s deťmi či seniorov. „Konečnú podobu parku, ako aj využitie priestorov pre občiansku vybavenosť budú môcť ovplyvniť aj obyvatelia z okolia,“ deklaruje petržalská samospráva.

Detaily projektu si verejnosť môže pozrieť v priestoroch kaviarne na Černyševského ulici. Rovnako bude dostupný aj formulár pre spätnú väzbu a podnety týkajúce sa nových funkcií vo verejnom parku a parteri budov. Výstava bude sprístupnená do konca septembra.

debata chyba
Viac na túto tému: #výstavba #nájomné byty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy