Obce stratili pre pandémiu milióny. Pozrite sa, ako je na tom tá vaša

, 14.08.2020 10:49
penzista, lietajúce peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto. Autor:

Tisíce, státisíce aj milióny. Aj o takéto sumy prídu samosprávy pre výpadok dane z príjmov za rok 2020. Celkovo prišli mestá a obce o 121 527 000 eur.

"Najnižšie nominálne výpadky z podielových daní majú, prirodzene, malé obce,“ vysvetľuje tlačový odbor rezortu financií. Práve im však skomplikuje fungovanie aj výpadok okolo tisíc eur. Ide napríklad o obce Babinec s výpadkom 771 eur, Haluzice, ktoré prídu o 1 088 eur, či Nový Svet s mínusom 1 102 eur. Podrobný zoznam zverejnilo ministerstvo financií na svojej stránke.

Veľké mesta prišli rádovo o milióny eur. Bratislave skresala koronakríza príjem z dane fyzických osôb o 9 308 872 eur, Košiciam o 5 345 256 eur a Nitre o 1 834 157 eur. Banská Bystrica prišla o 1 874 305 eur.

Ministerstvo financií si podľa jeho štátneho tajomníka Ľuboša Jančíka plne uvedomuje negatívne vplyvy nižšieho výberu daní na mestá a obce. "Netreba však zabúdať ani na výpadok príjmov pre štát,“ povedal Jančík. Ten bude podľa poslednej daňovej prognózy viac ako 1,4 miliardy eur.

Ministerstvo financií SR pripravilo pre mestá a obce pomoc vo forme bezúročných pôžičiek. Tie by sa v budúcnosti mohli zmeniť na granty, ak sa príslušné subjekty samosprávy zapoja do plánovanej reformy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#samosprávy #obce #mestá #koronakríza #dane z príjmov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku