Domácnostiam v rámci projektu Zelená domácnostiam II zatiaľ rozdelili 15 miliónov

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) rozdala domácnostiam v rámci projektu Zelená domácnostiam II na kúpu malého obnoviteľného zdroja už viac ako 15 miliónov eur. Vďaka týmto dotáciám domácnosti nainštalovali viac ako 7 800 malých obnoviteľných zdrojov energií. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur.

12.08.2020 13:27
bývanie, obývačka, rodina Foto:
Ilustračné foto.
debata

Nové poukážky na tepelné čerpadlá z projektu Zelená domácnostiam II v celkovej hodnote 1 080 938 eur už zaslala energetická agentúra 369 domácnostiam. Vo štvrtok vydá aj ďalšie poukážky, a to na slnečné kolektory a kotly na biomasu. Prostredníctvom inovovaného informačného systému vydá SIEA vo štvrtok 13. augusta 2020 približne 325 poukážok na slnečné kolektory a 210 poukážok na kotly na biomasu.

Domácnosti môžu žiadosti čakajúce v zásobníkoch do vydania poukážky upraviť. Ak inštaláciu nestihnú zrealizovať do troch mesiacov od vydania poukážky, môžu žiadosť pred vydaním poukážky zrušiť a obratom si podať novú, ktorá sa zaradí v zásobníkoch na koniec. Všetky žiadosti, ktoré sú v zásobníkoch, budú postupne uspokojené, sľubuje energetická agentúra.

„Systém sme nastavili flexibilne, k rýchlejšiemu využitiu európskej podpory môžu zásadne prispieť samotné domácnosti a zhotovitelia. Ak sú zariadenia k vydaným poukážkam nainštalované, pomôže, ak zhotovitelia žiadosti o preplatenie a dokumentáciu odovzdajú SIEA čím skôr. Čím viac vydaných poukážok bude skôr využitých, tým rýchlejšie uspokojíme všetkých záujemcov zaregistrovaných v zásobníkoch. Našou snahou je sprístupniť podporu čo najširšiemu okruhu domácností,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Na stránke projektu je možné sledovať stav žiadostí čakajúcich v zásobníkoch, aj to, ako pri danom zariadení klesá množstvo poukážok v obehu. „V harmonograme sú zverejnené odhady počtu poukážok, ktoré budú postupne vydávané. Podľa toho môže domácnosť orientačne zistiť, kedy poukážku dostane. Nové poukážky na fotovoltické panely budú vydané v priebehu pár týždňov,“ konštatoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

debata chyba
Viac na túto tému: #domácnosť #obnoviteľné zdroje energie