Ceny v eurozóne v júli pridali

31.07.2020 11:49
centy, peniaze, figúrka, rast
Ilustračné foto. Autor:

Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v júli zrýchlilo na 0,4 % z 0,3 % v júni. Ukázal to v piatok rýchly odhad európskeho štatistického úradu Eurostatu.

Postupné rušenie blokád a obmedzení na zabránenie šírenia nového koronavírusu pomohlo zrýchliť rast spotrebiteľských cien v menovom bloku. Napriek tomu miera inflácie zostala hlboko pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky, ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 %.

Pri pohľade na hlavné zložky inflácie v eurozóne sa v júli najviac zvýšili ceny potravín, alkoholu a tabaku, a to o 2 %. Tempo ich rastu sa pritom spomalilo z 3,2 % v júni.

Nasledovali ceny priemyselných výrobkov bez energií, ktoré stúpli v júli o 1,7 % po náraste 0,2 % v júni. Rast cien služieb sa v júli, naopak, spomalil na 0,9 % z 1,2 % v júni podobne ako pokles cien v energetike (na –8,3 % v júli z júnových –9,3 %).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ceny #eurostat #eurozóna #rast
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku