Ministerstvo financií zvažuje úpravu kritizovaného pravidla o vyrovnanom rozpočte

Štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík tvrdí, že v hre je aj možnosť, že o spúšťaní korekčného mechanizmu pri zhoršení vývoja verejných financií by rozhodovala nezávislá inštitúcia tak, ako to navrhuje rozpočtová rada.

27.07.2020 10:38
debata (1)

Rezort financií analyzuje možnosti, ako upraviť fungovanie pravidla o vyrovnanom rozpočte. Nastavený mechanizmus, kde v konečnom dôsledku o zavedení korekčného mechanizmu pri zhoršení vývoja verejných financií rozhoduje vláda na návrh ministerstva financií, pritom v uplynulých dňoch kritizovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Tvrdila, že takéto fungovanie pravidla o vyrovnanom rozpočte je neúčinné, čo ukázal vývoj rozpočtu v posledných rokoch. Ako uviedol na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík, v hre je aj možnosť, že o spúšťaní korekčného mechanizmu by rozhodovala nezávislá inštitúcia tak, ako to navrhuje rozpočtová rada.

„V súčasnosti analyzujeme viaceré možnosti, ako zabezpečiť to, aby sa vlády na Slovensku chovali k verejným financiám zodpovedne, aby sa verejné financie stali otázkou národnej hrdosti a cti. Analyzujeme viaceré možnosti, ako vylepšiť fungovanie pravidla o vyrovnanom rozpočte a to, o čom hovorí rada, je jedna z tých možností, ktorú analyzujeme,“ uviedol Jančík s tým, že práve aj nastavenie pravidla o vyrovnanom rozpočte môže byť jedným z dôvodov, že Slovensko sa ani v dobrých časoch nedopracovalo k vyrovnanému rozpočtu. „Aj z tohto dôvodu sa tým zaoberáme na ministerstve financií a analyzujeme aj možnosť, ako vylepšiť fungovanie tohto pravidla,“ tvrdí.

Štátny tajomník však tvrdí, že nový kabinet chce zlepšiť aj samotný rozpočtový proces a zaoberať sa aj záväznosťou rozpočtu v trojročnom horizonte. „To, ako sa zostavoval štátny rozpočet a verejné financie a ako sa s verejnými financiami nakladalo, nebolo dobré. Už niekoľko týždňov aj z tohto dôvodu analyzujeme možnosti, ako zlepšiť hospodárenie štátu,“ hovorí. Rezort preto uvažuje, ako zlepšiť programové rozpočtovanie, aby rozpočet nebol zo strednodobého hľadiska iba formálnym dokumentom. Zároveň je zámerom vedenia ministerstva postaviť rozpočtovú politiku na princípe hodnoty za peniaze. „To znamená, aby ľudia za dane a odvody, ktoré štátu zaplatia, dostávali kvalitné služby a včas,“ dodal Jančík.

Pravidlo o vyrovnanom rozpočte je súčasťou balíka opatrení, ktoré majú udržať vývoj verejných financií na uzde. Jeho cieľom je ich udržiavať na ceste k strednodobému cieľu, ktorým je zhruba polpercentný štrukturálny deficit. Pri odklonení vývoja verejných financií na ceste k tomuto cieľu sa má spúšťať korekčný mechanizmus, ktorým sa obmedzujú rozpočtové výdavky. RRZ však v uplynulých rokoch niekoľkokrát skonštatovala odchýlenie rozpočtového hospodárenia od cesty k vyrovnanému rozpočtu, avšak vláda na základe stanoviska rezortu financií korekčný mechanizmus napokon nespustila. Stalo sa tak až na základe hodnotenia výsledkov roku 2018 v januári 2020. Následne však prišla pandémia a vyhlásenie výnimočných okolností, počas ktorých sa korekčný mechanizmus vyplývajúci z pravidla o vyrovnanom rozpočte neuplatňuje.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #ministerstvo financií
Flowers