Slováci opäť siahajú po úveroch

Banky uzatvorili v máji nové zmluvy na úvery poskytnuté domácnostiam v objeme 779,8 mil. eur. Oproti aprílu je to mierny nárast o 4,7 %. "Išlo pritom o prvý medzimesačný nárast od začiatku tohto roka, kedy začali objemy čistých nových úverových obchodov klesať," povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová. Najvýraznejší pokles bol v apríli, a to až o pätinu v porovnaní s marcovým objemom. Tento prepad spôsobila podľa analytičky najmä koronakríza a s tým spojená zmena spotrebiteľského správania. Ľudí totiž zaujímalo predovšetkým zdravie a riešenie napríklad nového bývania odložili na neskôr.

02.07.2020 16:45
debata

Pre nadchádzajúce mesiace Poštová banka očakáva, že dopyt po úveroch čiastočne ochladne, nakoľko ekonomická recesia spôsobená koronavírusom obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti. Avšak konečný vývoj bude závisieť hlavne od toho, ako dopadne kríza na náš trh práce, koľko ľudí pripraví o prácu, koľko ľudí sa bude musieť popasovať so znížením svojho príjmu a podobne. A dôležitú úlohu v tomto vývoji zohrá aj to, či príde druhá vlna pandémie, ktorá by mohla zanechať ešte výraznejšie stopy na našom trhu práce. Od toho sa bude potom vyvíjať podľa analytičky aj dopyt po úveroch a nehnuteľnostiach. Naďalej ale bude platiť, že ľudí k riešeniu vlastného bývania bude motivovať nízka úroková sadzba z hypoték.

Celkový stav objemu úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval v máji 39,07 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 7,2 %. Oproti máju minulého roka sa zvýšil hlavne objem úverov na nehnuteľnosti, a to o 9,6 %. Naopak, spotrebiteľské úvery poklesli medziročne o 3,7 %. V mesačnom porovnaní, teda máj 2020 verzus apríl 2020, ale vidieť podľa Glasovej isté spomalenie tempa rastu úverov pre obyvateľstvo. Stav úverov poskytnutých obyvateľstvu sa totiž v máji oproti aprílu takmer nezmenil, resp. vzrástol len o nepatrných 0,4 %.

Pre rastúcu zadlženosť slovenských domácností začala Národná banka Slovenska postupne zavádzať prísnejšie pravidlá pre poskytovanie úverov od júla 2018, a to nielen z hľadiska výšky hodnoty založenej nehnuteľnosti, ale taktiež aj z príjmového hľadiska. Cieľom centrálnej banky je dosiahnuť, aby slovenské domácnosti neboli príliš zadlžené v porovnaní s ich príjmami a aby sa predišlo problémom so splácaním úverov v prípade, keď dôjde k určitému zvýšeniu úrokových sadzieb. Taktiež prísnejšie opatrenia národná banka zaviedla preto, aby zmiernila dopad spomaľovania ekonomiky na domácnosti.

Nová séria prísnejších pravidiel pri poskytovaní úverov začala platiť od januára 2020. Žiadatelia o akýkoľvek nový úver musia totiž mať podiel celkových splátok k svojmu príjmu menší ako 60 %, do januára bol tento podiel na úrovni 80 % z príjmu. Zavedením tohto nového limitu podľa Glasovej ide o to, aby sa znížilo riziko, že klienti nebudú schopní splácať úver. „Zníženie tohto podielu tak opäť okreše nových žiadateľov o úver na bývanie, predovšetkým tých s nižším príjmom, keďže ich splátka v pomere k ich príjmu bude po novom nižšia,“ dodala Glasová.

debata chyba
Viac na túto tému: #úver #banky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy