Na vyplácanie dôchodkov išlo z iných fondov Sociálnej poisťovne 635 miliónov eur

Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa od začiatku januára do konca apríla tohto roka 635 miliónov eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia.

21.06.2020 13:38
debata (21)

Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za štyri mesiace tohto roka o 557 miliónov eur vyššie ako príjmy tohto fondu. Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 315 miliónov eur z rezervného fondu solidarity, ďalších 210 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia, čiastkou 75 miliónov eur pomohol fond poistenia v nezamestnanosti a zvyšných 35 miliónov eur tvorila výpomoc z prebytkového fondu úrazového poistenia. Takmer 181 miliónov eur zostalo vo fonde starobného poistenia ako prebytok z minulého roka. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne ku koncu apríla tohto roka.

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za štyri mesiace tohto roka dosiahli 2,29 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 1,73 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových dávok.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy