Podnikatelia si môžu odložiť júnové odvody

Živnostníci v ťažkostiach si môžu odložiť júnové sociálne odvody. Hovorí o tom zákon o splatnosti poistného z dielne ministerstva práce. Podnikatelia budú môcť odvody doplatiť po opätovnom naštartovaní podnikania. Najneskôr však v decembri 2020.

17.06.2020 12:39 , aktualizované: 16:11
debata

V dôsledku pandémie nového koronavírusu vláda prijala viaceré opatrenia, medzi ktorými bol aj odklad platenia poistného pre zamestnávateľov a SZČO. „S cieľom zmiernenia ekonomických dosahov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie sa navrhuje ďalší odklad odvedenia poistného pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú SZČO a poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie jún 2020 do 31. decembra 2020,“ uvádza sa v návrhu nariadenia.

Firmy, ktorých zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu, budú mať tiež právo na odklad povinnosti platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie za týchto zamestnancov v rovnakom období.

Výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac. Podnikatelia budú môcť odvody doplatiť po opätovnom naštartovaní podnikania. Najneskôr však v decembri 2020.

„Je otázne, či sa do konca roka všetkým firmám podarí naštartovať podnikanie. Možno by bolo dobré zvážiť aj úplné odpustenie odvodov,“ povedal Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov, stredných podnikov a živnostníkov. Drobní podnikatelia sú však podľa neho v dnešných ťažkých časoch vďační za každú pomoc.

V praxi odklad odvodov pomáha najmä stavebným firmám. „Tie počítajú s postupným zvyšovaním zákaziek a následne odvody doplatia z vyšších tržieb,“ dodal Sirotka. Druhá časť živnostníkov radšej odvody zaplatí hneď zo svojich rezerv. „Vyhnú sa tak zbytočnému zvyšovaniu dlhov,“ priblížil Sirotka. Pre podnikateľov je totiž dôležité, aby z odložených odvodov neplatili úroky, vysvetľuje – a v prípade žiadosti o granty neboli braní ako neplatiči.

Odklad odvodov má mať na ročnej báze z hľadiska rozpočtu verejnej správy neutrálny vplyv, nakoľko poistné na sociálne poistenie za mesiac jún 2020 má byť zaplatené v termíne do 31. decembra 2020. Celkovo však za jún tohto roka sa očakáva výpadok poistného na sociálnom poistení vo výške približne 4,5 milióna eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #SZČO #vláda SR #zamestnanci #opatrenia