VšZP porušila zákon o verejnom obstarávaní pri zákazke s Bonulom, tvrdí ÚVO

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) porušila viackrát zákon o verejnom obstarávaní pri zákazke za viac ako 1,3 milióna eur bez DPH so spoločnosťou Bonul. Tá mala zabezpečovať fyzickú bezpečnosť pracovísk štátnej zdravotnej poisťovne. Stať sa tak malo ešte v roku 2015. Vyplýva to z kontroly Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), o ktorej informoval v pondelok.

08.06.2020 19:06
VšZP Foto: ,
Vo VšZP je poistených takmer 3,3 milióna ľudí. Ilustračné foto.
20

„Porušenie zákona, ktoré malo vplyv na výsledok verejného obstarávania, bolo, že kontrolovaný sa v zmysle čiastkových zmlúv o diele v článkoch týkajúcich sa autorských práv zaviazal k možnosti úpravy diela výlučne prostredníctvom zhotoviteľa, teda úspešného uchádzača, čím zapríčinil nežiaduci stav exkluzivity, tzv. vendor lock-in, prejavujúci sa v budúcej závislosti od jediného zdroja,“ povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

Ďalším zisteným porušením, ktoré mohlo mať vplyv na výsledok obstarávania, bolo podľa jeho slov to, že v rámci jednej zákazky došlo k spojeniu viacerých rôznych, navzájom oddeliteľných predmetov bez možnosti predloženia ponuky na jednotlivé časti. Doplnil, že porušením bolo aj to, že VšZP v súťažnej dokumentácii uviedla a požadovala preukázať podmienky účasti týkajúce sa osobného postavenia podľa neaktuálneho znenia zákona.

Úrad kontroloval zákazku na podnet vtedajšej poslankyne Národnej rady SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS).

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
20 debata chyba