Dostupnosť pôžičiek klesá. Ľudia s nízkym príjmom sa k nim nedostanú

, 06.06.2020 06:00
banka, banky, peniaze, poradenstvo, financie
Problémy so splácaním úveru má každý desiaty Slovák. Autor:

O možnosť požičať si peniaze prišli hneď v úvode pandémie ľudia pracujúci za minimálnu mzdu. Na úver dnes môžu zabudnúť aj živnostníci s mesačným obratom v stovkách eur alebo slabo platení dohodári.

„Najväčší historický úbytok spotrebiteľských úverov bol zaznamenaný hneď v prvý mesiac od vypuknutia koronakrízy,“ povedal Marek Ličák, riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni v Národnej banke Slovenska.

Počas prvého mesiaca tohto roku finančné domy požičali ľuďom prostredníctvom spotrebných úverov 213 miliónov eur. Vo februári sa toto číslo prepadlo na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov a dosiahol hodnotu 190 miliónov eur. Taký razantný prepad v poskytovaní nových spotrebných úverov domáci trh ešte nezažil.

„Cieľom je ochrániť najzraniteľnejšie skupiny ľudí, a najmä tých, ktorí v týchto časoch prichádzajú o prijem, keďže ich nechceme vystaviť ďalším komplikáciám. Týmto ľuďom sa budeme snažiť vysvetliť, že aktuálne nie je vhodný čas na ďalšie zadlžovanie,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Z pohľadu finančných domov ide o malú skupinu klientov. Z viac ako dvoch miliónov pracujúcich dostáva minimálnu mzdu okolo 120-tisíc ľudí. Aktuálna výška minimálnej mzdy je 580 eur v hrubom.

O bankách, odklade splátok, hypotékach a poplatkoch hovorí Maroš Ovčarik, analytik portálu Finančný kompas - publikované 27. mája.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#spotrebný úver #koronavírus #hypotéka #banky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku