Kupovať či ešte počkať? Ceny bytov sa držia hore

Bublina nepraskla, nehnuteľnosti sú stále drahé. Aj keď v marci ceny jemne otočili. Začiatkom roka pokračovalo zdražovanie z vlaňajška, ceny poskočili medziročne o 13,1 percenta. Ukázali to údaje štatistikov.

31.05.2020 06:00
debata (85)
info nehnutelnosti

Zamáva s cenami na realitnom trhu pandémia? Keď sa pozrieme späť do 30. rokov minulého storočia, zdá sa, že ceny nehnuteľností by mali padať. Možno sa dokonca dočkáme prasknutia realitnej bubliny, ako to bolo v krízovom roku 2009. No nakoniec môže byť všetko inak.

"Ak si človek plánuje kúpiť vlastnú strechu nad hlavou, nech na nič nečaká a kupuje hneď,“ hovorí hlavný ekonóm spoločnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Krátkodobo je podľa neho vývoj cien realít nevyspytateľný. Aj keby ceny nehnuteľností klesli, nepôjde podľa neho o trvalejšie zníženie. Za pár rokov sa aj tak dostanú ešte vyššie, odhaduje ekonóm.

Úplne inak táto rovnica vyzerá, ak vezmeme do úvahy takzvaný investičný nákup bytu či domu. Teda na prenájom či zisk v prípade predaja. Nehnuteľnosti sú totiž značne nadhodnotené. "Hrozí tak, že cena niektorých z nich sa prepadne,“ hovorí Kovanda. A to najmä tých v menej atraktívnych lokalitách – ako sú okraje miest či menšie obce. V atraktívnejších lokalitách budú ceny len stagnovať.

Video
O situácii na realitnom trhu hovorí Michal Huťan, vedúci oddelenia realitného trhu v spoločnosti CMS Slovensko - publikované 30. apríla.

Trh takmer zamrzol

Záujem o nehnuteľnosti však pre koronavírus padol – a to medziročne aj po štvrťrokoch. Inak to nebude vyzerať ani v najbližších mesiacoch. "Zotavenie príde najskôr na jeseň,“ hovorí analytik spoločnosti Finlord.cz Boris Tomčiak. Ako to bude na realitnom trhu vyzerať, sa tak ukáže v druhom štvrťroku. Vtedy už bude jasné, ako s cenami a dopytom zamávala pandémia, vysvetľuje Tomčiak.

Kedy sa realitný trh opäť rozbehne? Rátať sa dá s týždňami až mesiacmi. Všetko stojí a padá na obnove ekonomiky. Preto sa nateraz nedá čakať rýchly rozbeh na trhu s nehnuteľnosťami. "Budúci vývoj realitného trhu bude závisieť od schopnosti globálnej a slovenskej ekonomiky vysporiadať sa s touto situáciou,“ hovorí Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Zdá sa však, že situácia sa ako-tak otáča. „Od začiatku mája výrazne rastie návštevnosť realitných portálov, ako aj dopyt po samotných nehnuteľnostiach,“ hovorí Peter Porubský z portálu Nehnuteľnosti.sk. Realitky zatvorili v marci svoje brány a obhliadky sú možné len za prísnych hygienických podmienok. Niektoré kancelárie preto začali ponúkať virtuálne prehliadky.

"Ľudia sa začali zameriavať hlavne na riešenie aktuálnej situácie ohľadom pandémie, svojho zdravia a kúpu či predaj nehnuteľnosti odložili na neskôr,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová. Práve to stlačilo zhánku po novom bývaní v marci aj apríli.

Štvorcový meter za tisícky eur

Na začiatku roka pokračoval trend z vlaňajška. "Preto prvý kvartál zaznamenal celkom významný nárast priemerných cien bytov,“ hovorí Lazík.

Podľa Národnej banky Slovenska rástli ceny najviac v Bratislave, Žiline a Banskej Bystrici. „K poklesu cien došlo jedine v prešovskom regióne, a to o 35 eur za štvorcový meter,“ hovorí Jana Glasová, analytička Poštovej banky. V Prešovskom kraji tak štvorcový meter stál v prvom kvartáli 1 050 eur, na konci roka 2019 bola cena 1 085 eur.

Štvorcový meter stál priemerne pri jednoizbovom byte 2 266 eur, pri dvojizbovom 2 108 eur. Najlacnejšie vyšiel pri trojizbových bytoch – a to 1 901 eur. Najväčší záujem je stále práve o dvoj- a trojizbové byty. "Práve tie sú cenovo najdostupnejšie,“ hovorí Porubský.

© Autorské práva vyhradené

85 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #nehnuteľnosti #realitná bublina