Banky sprísňujú pôžičky. Požičajú menej peňazí

Úver - áno, ale záleží na tom, aký veľký a za akých podmienok. Banky sprísňujú poskytovanie pôžičiek. Ľudia si tak budú môcť požičať menej peňazí ako začiatkom roka. Za všetkým je pandémia.

23.05.2020 06:00
uvery Foto:
Úvery ostanú lacné, no banky ľuďom požičajú menej peňazí.
debata (3)

Úroky sa nateraz držia dole. Po tlaku Európskej centrálnej banky domáce finančné domy nakoniec vzdali snahy o výraznejšie zdražovanie pôžičiek. "Úvery tak naďalej ostanú lacné, ale banky požičajú ľuďom menej peňazí a za prísnejších podmienok,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas Maroš Ovčarik. Hlavne pri spotrebných úveroch musia byť ľudia pripravení aj na možnosť úplného zamietnutia pôžičky, dodáva.

Prísne podmienky

Podmienky na získanie úveru už výrazne sprísnila UniCredit bank. "Noví klienti od banky dostanú pôžičku pokrývajúcu maximálne 60 percent z ceny kupovanej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje jej hovorkyňa Zuzana Ďuďáková. Dlhoroční zákazníci však aj naďalej dostanú hypotéku vo výške 80 percent z ceny kupovanej nehnuteľnosti, dodáva. Nadpriemerne zarábajúci klienti až na úrovni 90 percent.

"V prípade spotrebných úverov sme prijali opatrenia, ktoré sa týkajú poskytovania nových úverov pre malú časť klientov,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Banka tak chce znížiť zadlženosť u ľudí, ktorým pre pandémiu klesol príjem. "Budeme sa im snažiť vysvetliť, že aktuálne nie je vhodný čas na ďalšie zadlžovanie,“ dodala Cesnaková.

Úroky sú opäť dole

Od vypuknutia pandémie stihla zdražiť a následne zlacniť úvery na bývanie UniCredit bank. Tento finančný dom tesne po vypuknutí pandémie zvýšil tri roky fixovaný úrok z 0,59 percenta na 1,09 percenta. Následne začiatkom tohto mesiaca úrok opäť klesol na 0,79 percenta. "Banka pravidelne upravuje úrokové sadzby a ich cena závisí od trhovej situácie a od ceny zdrojov. Sadzby sme znížili v reakcii na zníženie ceny úverových zdrojov a vývoj situácie na trhu hypoték,“ hovorí Ďuďáková. Úroky nateraz nezvyšovala ani Slovenská sporiteľňa.

Podľa Ovčarika je ťažké odhadnúť budúci vývoj trhu, no s rastom úrokových sadzieb neráta. "Zdražovanie úverov je málo pravdepodobné vzhľadom na snahu Európskej centrálnej banky o udržanie lacných úverov,“ hovorí. Podľa neho v prípade razantného nárastu nezamestnanosti pristúpia aj ďalšie banky k sprísňovaniu podmienok.

Problém splatiť pôžičku má každý desiaty človek

Za necelé dva mesiace od vypuknutia pandémie má problémy so splácaním úverov každý desiaty človek na Slovensku. Splátky si môžu teraz odložiť na deväť mesiacov.

Túto možnosť už využilo viac ako 150-tisíc klientov bánk. Práve strach z masívneho nesplácania pôžičiek stojí za sprísňovaním úverových podmienok. "Poskytovanie úverov na bývanie sme prispôsobili novej situácii. Zároveň nemôžeme opomenúť, že množstvo energie a interných kapacít bolo presmerovaných na zabezpečenie odkladu splátok,“ uviedol Boris Fojtík, hovorca Tatra banky.

Počas tohto obdobia sa aj naďalej úročí istina a tak klient na odložení splácania pôžičky prerobí pár desiatok až stoviek eur.

Napríklad až 516 eur prerobí človek, ktorý ma pred sebou ešte desať rokov splácania hypotéky vo výške 50-tisíc eur. Pri ročnom úroku vo výške 1,29 percenta je mesačná splátka vo výške 444 eur. Tá sa po skončení deväťmesačného odkladu automaticky zvýši o 4,30 eura na 448,30 eura. Banky tiež ľudí žiadajúcich o odklad zaevidujú v úverovom registri s poznámkou Covid19. Ľudia tak získajú záznam, ktorý im môže v budúcnosti skomplikovať cestu k novým úverom.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #pôžičky #úvery #banky #koronavírus