Remišová: Prvá výzva je určená pre hasičov a záchranárov

07.04.2020 09:14, aktualizované: 17:10

Prvá eurofondová výzva na boj s koronavírusom je vyhlásená. Informovala o tom podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová v utorok. Z prvej výzvy budú môcť čerpať prostriedky zdravotníci, hasičský a záchranný zbor. Je vo výške 13 miliónov eur a bude otvorená do 30. apríla.

„Najväčším problémom sú ochranné pomôcky a testovanie. Táto eurofondová výzva bude zameraná práve na to, aby sme peniaze mohli čerpať na to, čo potrebujú hasiči, záchranári a následne aj zdravotníci na vývoj projektov, ktoré by mohli pomôcť testovaniu,“ priblížila vicepremiérka.

„Ja som sa za dva týždne, čo som v úrade, stretla postupne so siedmimi rezortnými ministrami,“ doplnila Remišová s tým, že prvú výzvu vyhlásili na základe rokovaní s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom vnútra.

Považuje ju za prvý krok snahy presmerovania financií z eurofondov tam, kde sú najviac potrebné. Ako dodala, rokovania s ostatnými ministrami ďalej pokračujú. „Dnes som sa stretla s ministrom dopravy a hľadáme prostriedky na to, ako tie eurofondy, ktoré ešte nie sú zazmluvnené, môžeme presmerovať tam, kde ich ľudia najviac potrebujú,“ dodala.

Remišová ďalej uviedla, že s Európskou komisiou je v dennom kontakte a prvú výzvu na boj s COVID-19 vyhlásili v rekordnom čase, za dva týždne. „Postupne pracujeme aj na ďalších, zložitejších krokoch, ktorými bude presúvanie prostriedkov medzi jednotlivými operačnými programami,“ avizovala vicepremiérka s tým, že sa snaží urgovať svojich rezortných kolegov, aby svoje analýzy doručili veľmi rýchlo.

„Snažíme sa eurofondy presmerovať aj na výskumné projekty,“ konštatovala Remišová. Rokovania o tom viedla aj s ministerstvom školstva. „V strategickom výskume je jedna z výziev určená pre zdravotníctvo. V rámci tejto výzvy, ktorú by sme chceli takisto otvoriť v najbližšom čase a na podstatne vyššiu sumu, by sa mohli prihlasovať aj slovenskí vedci a výskumníci, tak, aby sa mohli vyvíjať aj výskumné projekty napríklad na testovanie alebo na rôzne vedecké projekty, ktoré môžu pomôcť v boji s koronavírusom,“ odpovedala vicepremiérka na otázku, či budú eurofondy využité aj v oblasti vývoja testov.

Eurofondové projekty pred podpisom zmluvy nezrušia

Projekty financované z eurofondov, ktoré sú tesne pred podpisom zmluvy alebo pred začatím realizácie, sa rušiť nebudú. Uviedla to podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Reagovala tak na obavy zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia samosprávnych krajov SK8, s ktorými sa v utorok stretla.

Remišová tvrdí, že si uvedomuje, že niektoré projekty žiadatelia pripravovali dlhý čas. Preto plánuje rušiť len tie výzvy, o ktoré nie je v územiach záujem a samosprávy na ne evidujú málo žiadateľov.

Po zrušení týchto výziev, ktoré majú identifikovať samotné samosprávy v spolupráci s riadiacimi orgánmi, sa vyhlásia nanovo tzv. covidové výzvy, ktoré by mali odzrkadľovať skutočné potreby miest a obcí v kontexte aktuálnej situácie okolo koronavírusu. „Medzi aktivity by tak mohlo byť zaradené napríklad testovanie v domovoch dôchodcov či financovanie opatrovateľov a opatrovateliek,“ dodal tlačový odbor Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

„Z centrálnej úrovne vnímame tri hlavné oblasti, na ktoré treba využiť voľné eurofondy – kurzarbeit, oblasť zdravotníctva a pomoc pre malé a stredné podniky. Chceme vyhlasovať nové výzvy, ktoré budú určené na boj s koronavírusom. Tak sa stalo aj v prípade výzvy ministerstva vnútra z Operačného programu Kvalita životného prostredia, cez ktorý bude financovaný napríklad nákup testovacích setov,“ dodala Remišová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veronika Remišová #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku