Smer vyzýva vládu, aby o opatreniach rokovala s tripartitou

31.03.2020 12:13

Strana Smer je pripravená podporiť akýkoľvek vládny návrh, ktorý bude považovať za prospešný. Vyzýva však vládu Igora Matoviča (OĽaNO), aby o opatreniach rokovala so sociálnymi partnermi na tripartite, tiež by mala zriadiť radu solidarity a rozvoja, do ktorej by boli prizvaní aj zástupcovia škôl, obcí, cirkví, s ktorými by tiež mala rokovať. Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii predseda Smeru Robert Fico.

„Smer je pripravený podporiť každú jednu vec, to sa preukázalo pri školskom zákone aj pri niektorých sociálnych otázkach. Tam, kde máme výhrady, tam máme právo ich pomenovať,“ zhodnotil Fico.

Podotkol, že v súčasnosti strana nevie, s akými opatreniami príde vláda do parlamentu v stredu. „Je neadekvátne a nesprávne, ak vláda prijíma takéto opatrenia od stola alebo ich priamo formuje na tlačových konferenciách. Chceme povedať, že je veľmi nesprávne, ak vláda nekomunikuje so sociálnymi partnermi,“ uviedol Fico.

Tiež by mal podľa neho vládny kabinet myslieť aj na veľkých zamestnávateľov. „Hovorí len o malých podnikoch, SZČO. Realita na Slovensku je taká, že chrbtovú kosť na Slovensku predstavujú veľké firmy. Chýba komunikácia na európskej úrovni,“ tvrdí Fico. Pritom sa podľa neho dajú robiť opatrenia po rokovaniach s Európskou komisiou, ktoré by boli pružnejšie. „Zatiaľ to vyzerá, že nikto nerobí kroky a nerokuje s EÚ. Treba urobiť nejaké výzvy, tie budú trvať nejaký čas, potom ich treba vyhodnocovať. My do firiem musíme doviezť zdroje a ak to bude vláda robiť takýmto spôsobom ako doteraz, žiadnych sa nedožijeme,“ tvrdí Fico. Podľa neho je nehorázne aj to, že Matovičov kabinet nerokuje napríklad aj s bankami, a Smer-SD by tiež bol rád súčasťou rokovaní o opatreniach. „Nevidím žiadne mimoriadne aktivity vo vzťahu k európskym peniazom,“ vyhlásil Fico.

Strana navrhuje napríklad to, aby sa Slovensko inšpirovalo Dánskom alebo Portugalskom, ktoré dokázali za deň vyrokovať schému štátnej pomoci na udržanie zamestnanosti v ich krajinách. „Hovoríme o tom, že v tejto chvíli je veľmi dôležité, aby neskolaboval finančný systém, a to tým, že podnikatelia a domácnosti nevedia splácať úvery. Vláda by mala rokovať s finančným sektorom,“ doplnil poslanec Smeru Peter Žiga. Tiež by sa podľa neho štát mal pozrieť na zákon o konkurze a reštrukturalizácii. „Mali by sme urobiť opatrenia, aby tieto firmy mali odkladnú dobu, napríklad pol roka, a zároveň aj veritelia, aby boli trošku tolerantnejší, aby sme firmy automaticky nedostávali do konkurzov,“ doplnil Žiga s tým, že potrebné je naštartovať aj tzv. malé financovanie zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

„Firmy a živnostníci by mali dostať odklad splátky daní, akými sú DPH, miestne dane, dane za motorové vozidlá,“ vymenoval Žiga. Poslanec Ján Richter tiež hovorí o opatreniach v sociálnej oblasti. „Treba zmeniť stratégiu a robiť opatrenia, aby sa čo najmenej ľudí dostalo do evidencie úradov práce,“ doplnil Richter s tým, že by sa malo napríklad predĺžiť vyplácanie podpory v nezamestnanosti do obdobia, keď sa budú môcť uchádzať o nové zamestnanie. Predĺžiť by sa malo aj poberanie rodičovského príspevku pre matky po skončení sa materskej, a to o tri až šesť mesiacov. „Ochrana nájomníkov je tiež dôležitá. Mohli by byť zahrnutí aj drobní podnikatelia a živnostníci,“ myslí si Richter.

Poslanec Ladislav Kamenický je tiež presvedčený, že štát by sa mal dokázať zabezpečiť financovať na trhoch, na to existuje podľa neho viacero schém. „Máme tiež trvalý euroval, ktorý môžeme využiť na to, aby sme riešili krízu. Podnikatelia sa dostávajú do existenčných problémov, musia financovať fixné náklady. Nevidím, že by podnikatelia mohli rýchlo čerpať takéto úvery,“ upozornil Kamenický s tým, že treba urýchlene vyhlásiť výzvy na európske zdroje. „Ide o rýchlosť, pretože ak to nezvládneme, veľa podnikateľov môže skrachovať a prepúšťať zamestnancov,“ dodal Kamenický.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku