Praha privíta 30 najlepších startupov z celej Európy

V Prahe sa bude už tradične konať najväčšia európska startupová akcia – dvojdňový Startup World Cup & Summit (SWCSummit). V rámci neho sa 29. apríla uskutoční európske finále globálnej súťaže.

06.03.2020 12:30
debata

K titulu kontinentálneho šampióna medzi startupmi dostane víťaz možnosť získať od usporiadateľských spoločností Air Ventures a UP21 okamžitú investíciu vo výške 500 000 dolárov. Zároveň postúpi do celosvetového finále v americkom Silicon Valley, kam zamieri spoločne s víťazom regionálneho kola z oblasti visegrádskej štvorky.

SWCSummitu predchádza 15 regionálnych kôl súťaže. Do celoeurópskeho finále z každého z nich pokračujú dvaja účastníci. Automaticky postupujú všetci víťazi, organizátori pražskej akcie však udelia v každom regióne ešte jednu divokú kartu. O potenciálnu investíciu vo výške 500 000 dolárov sa tak pred odbornou porotou stretne celkovo 30 najlepších startupov. Už teraz je jasné, že medzi nimi bude napríklad startup REINNO špecializujúci sa na poskytovanie pôžičiek, cestovateľská aplikácia Colibra ponúkajúca kompenzáciu za oneskorené a zrušené lety, platforma FavourMake slúžiaca na vzájomnú výpomoc startupistov a podnikateľov na voľnej nohe, či startup MyVox vyvíjajúci bezdotykové ovládanie interaktívnych obrazoviek. Za pozornosť stojí aj startup NOVIS, ktorý ponúka prvú konzolu pre nevidiacich.

Prídu aj svetové esá

Okrem startupov sa v dňoch 28. a 29. apríla do Prahy chystajú aj najvýznamnejší investori, zástupcovia korporácií a osobnosti z najrôznejších podnikateľských oblastí. Popri súťaži startupov bude na programe rad workshopov, panelových diskusií či individuálnych stretnutí, ktoré jednotlivé startupy priamo prepoja s potenciálnymi investormi či mentormi.

Hlavnými hviezdami tohto ročníka budú napríklad Tosca Musková – úspešná sestra Elona Muska, ktorá je zakladateľkou streamovacej platformy Passionflix, a Marvin Liao – spolumajiteľ spoločnosti 500 Startups, jedného z najúspešnejších startupových akcelerátorov. Účasť potvrdila tiež Irina Nicoleta Scarlatová, riaditeľka zodpovedná za expanziu spoločnosti Revolut v regióne CEE, alebo Tom Cwik a Frank Salzgeber – šéfovia kozmických inkubátorov NASA a ESA, ktorí budú diskutovať o budúcnosti kozmického výskumu. Príde aj technologický veľvyslanec Dánska Mikael Ekman a ďalší.

Absolútnym víťazom minuloročnej súťaže sa stal švédsky projekt Mimbly, ktorý vyvíja riešenia pre udržateľnosť a hospodárenie s vodou. Na päty mu pritom šliapal víťaz regiónu V4, výrazný český startup Motionlab. Firma z Brna, ktorá vznikla iba štyri mesiace pred súťažou, vyvíja platformu pre tvorbu personalizovaných videí a po absolvovaní Startup World Cup & Summitu so svojím produktom uspela ešte v niekoľkých ďalších súťažiach.

Podľa spoluzakladateľa Motionlabu Jana Sekerku im súťaž otvorila veľa dverí. „Vďaka celosvetovému finále sme sa zviditeľnili aj v zahraničí, hoci regionálne kolo nás zásadným spôsobom posunulo. Vďaka stretnutiu s radom investorov sme si ujasnili, ako svoj produkt komunikovať a na čo sa v ďalších krokoch zamerať,“ povedal. Práve z týchto dôvodov odporúča prihlásenie do súťaže aj ďalším startupom: „Nie je čo stratiť. S minimom rizika môžete získať absolútne maximum.“ doplnil Sekerka.

O úspechu rozhoduje sebavedomie

O úspechu v súťaži nerozhoduje ani tak genialita predstaveného produktu či služby, ako schopnosť tvorcov dané riešenie náležite predať. „Najmä pri slovenských a českých startupoch je práve toto častým limitom. Rozhodne tu máme potenciál k miliardovým biznisom globálneho meradla. Vynikáme v oblastiach kyberbezpečnosti, medicíny, nanotechnológie či 3D tlače, sme liahňou vývojárskych talentov. V porovnaní so západnými trhmi nám však chýba sebavedomie. Aj to chceme usporiadaním súťaže zmeniť. Prihláseným startupom preto odporúčame trénovať prezentáciu pred porotou nanečisto. Aspoň päťkrát pokojne pred vlastnou babičkou. Práve to vo výsledku môže rozhodnúť o tom, komu dáme alebo nedáme pol milióna dolárov,“ vysvetľuje Václav Pavlečka, Managing Partner AirVentures.

Registrácia do súťaže sa končí 12. marca 2020. „Registrácia je bezplatná. Stačí len vyplniť podrobný prihlasovací formulár na stránkach www.swcsummit.com. Účastníci získavajú jedinečnú príležitosť zažiariť pred investormi, vyskúšať si prezentáciu pred odbornou porotou, načerpať inšpiráciu od významných osobností a mentorov, a predovšetkým nadviazať kontakty, ktoré ich môžu posunúť do nových dimenzií,“ povedal Vítek Šubert, jeden z usporiadateľov akcie a CEO fondu UP21.

debata chyba
Viac na túto tému: #podnikanie #firma #startup