PS-Spolu: Za slabé čerpanie eurofondov môžu posledné dve vlády na čele so Smerom

, 20.02.2020 18:14, aktualizované: 18:28

Opozičný subjekt za tým vidí obrovské manažérske zlyhanie premiéra Petra Pellegriniho a podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (obaja Smer). Vo využívaní európskych peňazí je podľa PS-Spolu Slovensko absolútne najhoršie v celej EÚ a hrozí, že príde o viac ako polovicu týchto peňazí.

Koalícia navrhuje v budúcom programovom období 2021 – 2027 vznik samostatného Operačného programu Východ a Juh zameraného na rozvoj východného a južného Slovenska, ako aj ukončenie nezmyselných monotematických výziev, zjednodušenie a sprehľadnenie pravidiel čerpania zdrojov EÚ.

Slovensko v terajšom programovom období vo všetkých jedenástich programoch, vrátane Programu rozvoja vidieka, vyčerpalo k 31. januáru spolu 4,731 mld. eur, čo je 30,83 % z celkovej alokácie 15,344 mld. eur. Vyplýva to z údajov na portáli Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Zo súčasného sedemročného obdobia uplynulo skoro 86 percent času, podľa pravidla N+3 je možné využiť európske zdroje ešte do konca roka 2023.

Objem 618 platných výziev a vyzvaní pri zdrojoch EÚ v závere januára dosiahol 17,560 mld. eur (114,73 % z alokácie) a zakontrahované boli európske prostriedky vo výške 10,584 mld. eur (68,98 %). Za riadenie a implementáciu eurofondov zodpovedajú ÚPVII s Centrálnym koordinačným orgánom pre túto oblasť a príslušné riadiace orgány programov na jednotlivých ministerstvách.

„Je to, ako keby sme dostali celý štátny rozpočet navyše a namiesto toho, aby sme si za postavili železnice, cesty a nemocnice, pustili sme peniaze dole vodou. A čo je horšie, ohrozuje nás to aj do budúcnosti, nabudúce nám nemusia toľko peňazí dať,“ kritizoval volebný líder PS/SPOLU Michal Truban nedostatočné využívanie eurofondov. Pre Slovensko je podľa koalície veľkou výhodou, že je súčasťou EÚ a môže čerpať štrukturálne fondy na svoj rozvoj, aby sa životná úroveň ľudí približovala západnej Európe.

Šucha: SR má veľmi zlú reputáciu pri využívaní fondov

Podľa najvyššie postaveného Slováka v Európskej komisii Vladimíra Šuchu, ktorý je gestorom pre školstvo a vedu PS-Spolu, má Slovensko v Európskej komisii veľmi zlú reputáciu pri využívaní fondov EÚ. Čerpanie prostriedkov v oblasti výskumu a inovácií je najhoršie na Slovensku, dosiahlo len 13 %. Viaceré škandály, ale aj neuveriteľná byrokracia sa podľa Šuchu stali nepríjemnou škvrnou na našom imidži. "Čistá strata 106 miliónov eur v oblasti výskumu bola šokom pre všetkých, ktorí sa fondmi v európskych inštitúciách zaoberajú. Zlé čerpanie na Slovensku a škandály sprevádzajúce výzvy sa podľa Šuchu stávajú aj politickým problémom, ktorý môže spôsobiť nižší rozpočet pridelený pre Slovensko v budúcom období.

SR je podľa Šuchu oproti okolitým krajinám v hlbokom sklze s prípravou nového programového obdobia 2021 – 2027. „Nemáme pripravenú novú partnerskú dohodu – hlavný dokument, ktorý definuje priority a dohodu medzi Slovenskom a EK. Tá by mala byť pripravená najneskôr vo februári 2020, ale ešte ani neexistuje ucelený draft,“ upozornil. Susedná Česká republika pritom začala tento proces už v roku 2018, vláda ČR už schválila návrhy operačných programov na roky 2021 – 2027. „Na Slovensku nič z toho neprebehlo a nová vláda to bude mať extrémne ťažké dobehnúť,“ tvrdí expert.

Dôvody zlého čerpania sú podľa Trubana a Šuchu najmä v neschopnosti a korupcii posledných dvoch vlád so Smerom. Okrem toho je podľa nich na Slovensku v oblasti štrukturálnych fondov nelogický a prebyrokratizovaný systém pravidiel. „Objem dokumentov regulujúcich čerpanie z programu IROP (Integrovaný regionálny operačný program – poz. red.), napríklad pre malé obce, je neuveriteľných 2 131 strán. Pritom v okolitých krajinách je tento regulačný rámec oveľa štíhlejší,“ podotkol Šucha. “Nová vláda bude musieť vynaložiť enormné úsilie, aby tieto peniaze zase neprepadli," dodal Truban.

Úrad vlády: Kritika vychádza z nepochopenia procesu rokovaní

Predseda vlády SR podľa Macíkovej veľmi pozorne monitoruje rokovania o viacročnom finančnom rámci EÚ a niekoľkokrát tlmočil pozíciu SR k tejto téme priamo predsedovi Európskej rady (ER) Charlesovi Michelovi, na samotných rokovaniach ER, aj v skupine tzv. priateľov kohézie.

„Vzhľadom na prebiehajúcu predvolebnú kampaň požiadal premiér Pellegrini svojho českého kolegu Andreja Babiša o zastupovanie SR v úvodnej časti summitu (začína 20.2., o 15.30 h) a o úvodnú prezentáciu pozície SR. Zastupovanie na summitoch EÚ je bežná vec a kritika PS-Spolu vychádza z jasného nepochopenia celého procesu rokovaní o rozpočte EÚ,“ zdôraznila Macíková.

Pellegrini odcestuje do Bruselu po skončení predvolebnej debaty

Slovensko má podľa nej veľmi dobrú vyjednávaciu pozíciu, súčasná vláda je garantom zachovania čo najvyšších finančných prostriedkov predovšetkým v kapitolách politiky súdržnosti a spoločnej poľnohospodárskej politiky. „Premiér Pellegrini odlieta do Bruselu ihneď po ukončení predvolebnej debaty a aktívne sa zapojí do rokovaní Európskej rady v neskorých večerných hodinách,“ dodala Macíková.

Pellegrini 4. februára po rokovaniach s predsedom ER Charlesom Michelom v Bruseli informoval, že sa nezúčastní na prvej časti mimoriadneho rozpočtového samitu EÚ, ktorý sa začne 20. februára. Premiér pripomenul, že na túto skutočnosť, v rámci debát o podobe dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027, upozornil aj Michela a vysvetlil mu situáciu v spojitosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami na Slovensku a svojou účasťou na jednej z veľkých televíznych predvolebných de­bát.

#UV #PS-Spolu #EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku