Nepríjemný list pre Zemana. Čína hrozila odvetou českým firmám

Vláda v Pekingu pohrozila odvetou proti českým spoločnostiam pôsobiacim v Číne, ak by predseda českého Senátu uskutočnil plánovanú návštevu Taiwanu. Uvádza sa v liste, ktoré poslalo čínske veľvyslanectvo v Prahe kancelárii českého prezidenta Miloša Zemana.

19.02.2020 14:56
16

List z 10. januára naznačoval, že ak predseda Senátu Jaroslav Kubera navštívi Taiwan, utrpia tým české spoločnosti pôsobiace v pevninskej Číne ako Škoda Auto alebo skupina Home Credit.

Čína je najväčší zahraničný trh

Kubera nečakane zomrel ešte pred plánovanou cestou, 20. januára, ale list napísaný v českom jazyku, ktorý sa médiám podarilo získať až teraz, ukazuje, aký jednoznačný bol Peking v súvislosti s možnými dôsledkami, ak by návštevu uskutočnil.

„České spoločnosti, ktorých predstavitelia navštívia Taiwan s predsedom Kuberom, nebudú v Číne ani Číňanmi vítaní,“ píše sa v liste s tým, že české firmy, ktoré majú v Číne ekonomické záujmy, budú musieť za návštevu predsedu Kuberu na Taiwane „zaplatiť“. „Čína je najväčší zahraničný trh pre mnohé české spoločnosti, ako sú Škoda Auto, Home Credit, Klavíry Petrof a ďalšie," poznamenal.

Peking varoval Prahu

Čínski predstavitelia v Pekingu neodpovedali na žiadosti o komentár. Hovorca českého prezidenta potvrdil, že úrad dostal list, ale k jeho obsahu sa nevyjadril. Ministerstvo zahraničných vecí na Taiwane, ktorý Peking považuje za odtrhnutú provinciu, kritizovalo varovanie Číny na adresu Prahy.

Predseda Senátu Kubera bol po prezidentovi Milošovi Zemanovi druhým najvyšším ústavným činiteľom krajiny.

Babiš vyjadril obavu

Zeman a premiér Andrej Babiš vyjadrili obavy, že Kuberove plány na návštevu Taiwanu povedú k odvetným opatreniam Číny proti podnikateľskej komunite krajín strednej Európy. Kancelária Senátu uviedla, že Kubera vedel o liste a jeho obsahu po tom, ako dostal kópiu na pravidelnom stretnutí popredných predstaviteľov českej zahraničnej politiky.

Čína v liste varuje, že Kuberova návšteva by sa mal vnímať ako „vážne porušenie“ tzv. politiky jednej Číny. Babišová vláda, ktorá má hlavné slovo v oblasti zahraničnej politiky, opakovane vyhlásila, že túto politiku dodržiava.

Diplomatické vzťahy ochladli

Diplomatické vzťahy medzi oboma krajinami však minulý rok ochladli po tom, ako pražská radnica prejavila podporu Tibetu a požadovala zmeny v dohode o partnerstve Prahy s Pekingom v súvislosti s politikou Číny voči Taiwanu. Dohoda bola nakoniec zrušená a Praha namiesto toho podpísala dohodu o spolupráci s taiwanskou metropolou Taipei, čo Peking ešte viac rozčúlilo.

K narušenie bilaterálnych vzťahov došlo už v decembri 2018, keď český úrad pre kybernetickú bezpečnosť varoval pred rizikami používania technológie čínskych výrobcovi telekomunikačných zariadení Huawei a ZTE.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
16 debata chyba
Viac na túto tému: #Zeman #Taiwan #sankcie #Čína #Česko