CNN: Vedci skúšajú koronavírus liečiť liekmi proti HIV a AIDS

27.01.2020 12:37
csm Coronaviren CDC 380df58725
Koronavírus. Autor:

Pacientov z mesta Wu-chan zasiahnutej novým koronavírusom sa lekári v Pekingu pokúšajú liečiť prípravkami, ktoré sa často užívajú proti HIV a AIDS.

Informovala o tom dnes americká stanica CNN s odvolaním sa na vyhlásenie pekinskej zdravotníckej komisie.

Pacientom podávajú tri vybrané nemocnice prípravky lopinavir a ritonavir zo skupiny antivirotík. Táto liečba je súčasťou skúšobného programu nazvaného „Diagnóza a liečba pneumonitídy pre novú infekciu koronavírusmi (skúšobná verzia)“.

Podľa riaditeľa amerického Národného inštitútu alergií a infekčných chorôb (NIAID) Anthonyho Fauciho doteraz proti koronavírusom neexistuje žiadna preukázaná liečba. Fauci uviedol, že americký Národný ústav zdravia (NIH) pracuje na vakcíne proti novému koronavírusu. Upozornil však, že príprava prvých klinických testov si vyžiada niekoľko mesiacov, a očkovacia látka by preto mohla byť k dispozícii najskôr za rok.

Podľa doktora Petera Hoteza z Baylorovej univerzity v Texase sa vývoju novej vakcíny venujú tiež vedci v Texase, New Yorku a v Číne.

Nový typ koronavírusu sa objavil koncom minulého roka v Číne; šíriť sa začal z jedenásťmili­ónovom meste Wu-chan v provincii Chu-pej. Podľa lekárov vyvoláva tento vírus ochorenie s príznakmi chrípky, ako je horúčka, kašeľ alebo problémy s dýchaním. Iba u niektorých pacientov vedie k rozvoju vírusového zápalu pľúc, ktorý môže vyústiť až v zlyhaniu dýchania.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #Peking #koronavírus #CNN #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku