Ceny správca mýta SkyToll tají, zmluvu nie. Prečítajte si ju

Zverejnená suma 400 až 450 miliónov eur za odkúpenie mýtneho systému je nezmysel, tvrdí prevádzkovateľ mýtneho systému SkyToll.

20.01.2020 19:46
debata (7)

Spoločnosť SkyToll, a. s. potvrdila, že nesúhlasila so zverejnením svojej ponuky a cien v zmluve s Národnou diaľničnou spoločnosťou, a. s. (NDS) o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta.

Prečítajte si ZMLUVU O MÝTE (v pdf).

„Rovnako ako každý podnikateľský subjekt, ani spoločnosť SkyToll z konkurenčných dôvodov nikdy nezverejňuje informácie o svojom know-how a cenách,“ uviedol v pondelok pre agentúru SITA manažér pre komunikačnú stratégiu a PR v SkyToll-e Anton Bódis.

Zároveň informoval, že SkyToll súhlasil so zverejnením mýtnej zmluvy a všetkých dodatkov pri zachovaní podmienky ochrany dôverných informácií a know-how spoločnosti od podpisu zmluvy v roku 2009.

„Keďže sme zmluvu na webstránke obstarávateľa – NDS nenašli, zverejnili sme ju dnes (v pondelok – poz. red.) na stránke skytoll.com,“ podotkol Bódis. Súhlas so zverejnením zmluvy a jej príloh je na strane 191 dokumentu zverejneného na https://www.skytoll.com/…Myto_Red.pdf.

Cenový návrh na prevod elektronického mýtneho systému (EMS) museli predložiť všetci uchádzači vo verejnom obstarávaní.

„Cena je konštruovaná výlučne pre ochranu NDS ako maximálna a môže byť znížená na základe analýzy nezávislého audítora, ktorého si pri prevode služby obstará NDS. Audítor pri výpočte ceny bude vychádzať z aktuálneho stavu elektronického mýtneho systému v momente, v ktorom sa NDS pre prevzatie podniku rozhodne,“ priblížil Bódis. Mechanizmus, ktorý sa využije pre určenie odkupnej ceny, je uvedený článku XV. zmluvy a v prílohe zmluvy číslo 9 Obchodné podmienky zmluvy v článku 8.3.3. Due diligence a stanovenie odkupnej ceny.

„Z toho vyplýva, že výška ceny v zmluve z roku 2009 je k dnešnému dňu irelevantná. Zaujímavá je len pre novinárov a politikov, a to len preto, lebo je predmetom obchodného tajomstva,“ tvrdí Bódis.

Na verejnosti sa objavila tiež informácia, že odkupná cena je uvedená v nejakom dodatku zmluvy, ktorý sa utajuje. Odkupnú cenu podniku podľa mýtnej spoločnosti neobsahuje žiaden dodatok zmluvy medzi NDS a SkyTollom. Cenový návrh na prevod elektronického mýtneho systému je predmetom tabuľky č. 2 v prílohe 1 cenovej ponuky Ostatné cenové návrhy uchádzača.

„Suma 400 – 450 mil. eur (za odkúpenie mýtneho systému – poz. red.), ktorá sa na verejnosť dostala z Ministerstva dopravy a výstavby SR, sa nezakladá na pravde, je to nezmysel,“ podotkol Bódis s tým, že uvedené číslo v zmluve nie je. „Znovu opakujeme, je to suma, ktorú predkladali všetci uchádzači a k aktuálnemu dátumu je nepodstatná, vždy sa musí stanoviť v čase uplatnenia opcie postupom uvedeným vyššie,“ poznamenal komunikačný manažér SkyToll-u.

NDS v piatok 17. januára informovala, že si vyžiadala od spoločnosti SkyToll súhlas so sprístupnením požadovaných informácií, tento jej však nebol udelený.

„Spoločnosť SkyToll opätovne označila požadované informácie za predmet obchodného tajomstva a dôverné informácie. Sprístupnením požadovaných informácií bez predmetného súhlasu by sa NDS vystavila riziku žaloby na náhradu škody,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Zverejnenie zmluvy o komplexnej službe elektronického mýta medzi NDS a SkyToll-om z roku 2009 nebolo ešte povinné.

„Táto však bola následne zverejnená sú súhlasom spoločnosti SkyToll na internetovej stránke úradu vlády, na ktorej je stále prístupná,“ dodala Michalová. Ministerstvo dopravy oznámilo, čo už viackrát k tejto téme prezentoval minister dopravy Árpád Érsek, rezort nebude nijako brzdiť zverejnenie predmetnej zmluvy na mýtny systém, resp. jej dodatku. „Postupovať budeme vždy v medziach zákona vzhľadom na verejný záujem,“ uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Mýto #SkyToll
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy