Systém eKasa odhalil podnikateľa s pokladnicou na neevidované účtenky

12.01.2020 10:29

Finančná správa vďaka systému eKasa odhalila v Nitrianskom kraji podnikateľa, ktorý podľa kontrolórov podvádzal pri vydávaní pokladničných dokladov. V prevádzke v Zlatých Moravciach mal vydávať nepravé pokladničné doklady.

Pri preverení situácie priamo na mieste sa podozrenia potvrdili. Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra zistili, že podnikateľ mal dve tlačiarne, pričom jednu používal na tlač pokladničných dokladov zaevidovaných v systéme eKasa a druhú na tlač simulovaných dokladov.

Systém mal nastavený tak, že obsluha pokladnice si mohla v nadradenom programe vybrať možnosť tlače pokladničného dokladu alebo simulovaného dokladu. Išlo teda o úmyselné obchádzanie systému eKasa, informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Podnikateľ vydával doklady, ktoré sa podobali originálnym dokladom, ale pravé neboli. Overením dokladov v systéme prostredníctvom aplikácie Over doklad a následným preverením tržieb podnikateľa v systéme eKasa kontrolóri zistili, že doklad vydaný pri kontrolnom nákupe sa v systéme nenachádza.

Priamo na mieste bola podnikateľovi uložená pokuta vo výške 2000 eur za neevidovanie tržby v systéme eKasa. Jeho pokladnica bola poslaná na ďalšiu expertízu. V prípade, že sa potvrdia podozrenia z pozmeňovania údajov, hrozí podnikateľovi ďalšia pokuta vo výške 10 000 eur a podľa rozsahu pozmenených údajov aj podanie trestného oznámenia.

Finančná správa už podľa Skokanovej vykonáva kroky aj v prípadoch ďalších prevádzok, ktoré používajú rovnaký pokladničný program. Vyzývame všetkých, ktorí majú snahu obchádzať zákon a zavádzať zákazníkov pri evidencii tržieb, aby tak nerobili. Vďaka eKase má finančná správa efektívny kontrolný nástroj. Zároveň vykonáva kontroly nepripojených podnikateľov, dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#registračná pokladnica #Finančná správa #eKasa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku