Štrajk kamionistov má nečakanú podporu, fandia im vlastníci lesov

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNLS) podporuje výstražný štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS).

06.01.2020 11:56
debata (16)

„Únia ako reprezentant viac ako milióna súkromných vlastníkov pôdy, vlastniacich takmer 1 milión hektárov lesov na Slovensku, o ktoré sa stará viac ako 3000 subjektov malých a mikropodnikov – urbárov alebo iných druhov spolkov, ktoré sú v mnohých dedinách kľúčovým prvkom lokálnej ekonomiky a jedným z mála možností vytvárajúcich príjem pre miestne obyvateľstvo, sa v plnom rozsahu pripája k výstražnému štrajku autodopravcov,“ uviedol pre agentúru SITA predseda ÚRZVNLS Milan Ovseník.

Únia s obavou vníma snahy Ministerstva životného prostredia SR o ďalšie zaťažovanie nielen lesomajiteľov, ale už aj prepravcov ich vyprodukovaných komodít – dreva či štiepky. „To opätovne prinesie zvýšené náklady pre prepravcov, čo v konečnom dôsledku pocítia aj lesomajitelia – nemožnosťou dosiahnuť vyššie speňaženie vlastnej produkcie na zlepšenie životných a pracovných podmienok pri starostlivosti o národné bohatstvo Slovenska – lesy,“ ozrejmil Ovseník.

Únia podporuje výstražný štrajk Únie autodopravcov Slovenska, pretože mnohí z nich sú pre úniu dôležitými partnermi – pri preprave materiálov na stavbu a opravu lesných ciest, pri preprave agroproduktov v prípade lesopoľných fariem. „No najmä preto, že ich členovia, prepravcovia dreva a výrobkov z neho, sú kľúčovými aktérmi v hodnotovom reťazci lesy – drevo – energia,“ dodal Ovseník.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) sa rozhodla zorganizovať štrajk v utorok 7. januára 2020 pre nespokojnosť s podmienkami v cestnej doprave. Agentúru SITA o tom informoval Stanislav Skala z UNAS-u s tým, že konanie protestnej akcie schválili autodopravcovia na stretnutí v Hornom Hričove (okres Žilina). „Dôvodom prijatia tohto krajného opatrenia je dlhodobo sa zvyšujúce zaťaženie v cestnej dani, spotrebnej dani, dani z minerálnych olejov (pohonných látok) a odhalenia Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) o nehospodárnom výbere mýta,“ uviedol Skala.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #UNAS #kamionisti