Rusi hľadajú loď, ktorá po sankciách dokončí Nord Stream 2

Rusko hľadá špeciálnu loď na dokončenie plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Práce na výstavbe plynovodu sa zastavili pre sankcie USA, ešte je potrebných dokončiť posledných 160 kilometrov (km).

26.12.2019 08:39 , aktualizované: 11:13
nemecko, rusko, nord stream allseas baltické... Foto: ,
Špeciálne plavidlo švajčiarsko-holandskej spoločnosti Allseas pod hrozbou sankcií prestalo klásť v Baltickom mori potrubie plynovodu Nord Stream 2.
debata (408)

Najpravdepodobnejší je presun lode Gazpromu Akademik Čerskij z Ďalekého východu do Baltického mora, uviedol v utorok (24. 12.) denník Rossijskaja gazeta. Loď by sa tam mohla dostať najskôr o 1 mesiac.

Sankcie USA spôsobili prerušenie výstavby plynovodu. Švajčiarska firma Allseas, ktorej špeciálne lode na objednávku konzorcia Nord Stream 2 kládli vedenie plynovodu v Baltickom mori, pre sankcie práce zastavila. Už je položených približne 2300 kilometrov potrubia plynovodu. Loď Solitaire, ktorú Allseas nasadila na výstavbu plynovodu, v utorok smerovala k ostrovu Rügen. Podľa agentúry DPA nie je jasné, či firma ešte niekedy bude pokračovať v účasti na výstavbe plynovodu.

Preto Rusko zvažuje iné možnosti. Loď Akademik Čerskij sa naposledy nachádzala v prístave Nachodka, ležiacom v Japonskom mori. Loď Fortuna sa podľa vyjadrenia Ruska síce nachádza pri ostrove Rügen, ale je použiteľná len v oblastiach pri brehu, a nie v hlbinách Baltického mora.

Ruský lodiarenský holding OSK uviedol, že by trvalo roky naprojektovať a postaviť loď, ktorá by to zvládla. Podľa ruských štátnych médií by Rusko mohlo takúto loď kúpiť od Číny alebo inej ázijskej krajiny.

Moskovskí analytici odhadujú, že sankcie predražia výstavbu plynovodu o desiatky až stovky miliónov eur a dokončenie plynovodu sa predĺži o mesiace. Plynovod mal byť pôvodne hotový koncom tohto roka.

Rusko odkazuje EÚ: Vyriešte to

Po zastavení výstavby plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) z dôvodu sankcií USA proti projektu je teraz na ťahu Európska únia (EÚ), aby našla východisko zo situácie, povedal v stredu ruský vicepremiér Dmitrij Kozak pre ruskú štátnu televíziu. Ruský plyn, ktorý sa do Európy transportuje cez plynovody, je podľa neho o 30 % lacnejší, než skvapalnený plyn z USA.

„Sme presvedčení, že tento problém dokážeme v spolupráci s európskymi krajinami, s EÚ, vyriešiť a nájsť kompromis,“ uviedol Kozak.

USA, naopak, varujú EÚ pred vysokou závislosťou od ruského plynu. Washington chce zabrániť dokončeniu plynovodu Severný prúd 2, a preto prijal sankcie proti firmám, ktoré sa na ňom podieľajú.

Rusko počíta s ďalším tlakom USA proti dokončeniu výstavby plynovodu, uviedol Kozak. Moskva síce predpokladá oneskorenie, ale naďalej počíta s dokončením plynovodu, ktorý má prepravovať plyn z Ruska do Nemecka. Je to „ekonomický projekt“, ktorý je v záujme Európy, zdôraznil Kozak.

Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov v stredu potvrdil, že Rusko zareaguje na sankcie USA proti plynovodu odvetnými opatreniami.

408 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #Nord Stream