Z bratislavskej burzy odchádza Union poisťovňa, nemá pre ňu význam

Bratislavskú burzu opúšťa ďalší emitent. Akcie z Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) totiž aktuálne sťahuje Union poisťovňa. Aktuálne ponúka vlastníkom zvyšných akcií ich odkúpenie v rámci povinnej ponuky na prevzatie.

23.12.2019 09:21
debata (4)

Poisťovňa, ktorá na slovenskom trhu ponúka produkty životného, neživotného a individuálneho zdravotného poistenia, tvrdí, že byť na burze pre ňu nemá žiaden význam. Majoritný vlastník, holandská skupina Achmea, pritom vlastní až 99,97 % akcií.

Mimoriadne valné zhromaždenie Union poisťovne rozhodlo o ukončení obchodovania s akciami spoločnosti na regulovanom voľnom trhu bratislavskej burzy ešte v novembri tohto roka. Povinná ponuka na prevzatie akcií bola následne vyhlásená 11. decembra s platnosťou 30 kalendárnych dní, teda do 9. januára budúceho roka. Akcie sa v rámci povinnej ponuky na prevzatie vykupujú za 83,50 eur. Ich nominálna hodnota pritom predstavuje 27 eur.

„Pre Union poisťovňu nemá žiadny význam byť na burze, pretože podiel drobných akcionárov tvorí len 0,03 %. Ide výlučne o drobných akcionárov ešte z prvej vlny kupónovej privatizácie. Navyše sa za posledné roky na burze nerealizoval žiadny obchod s akciami našej poisťovne,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Union poisťovne Matej Neumann s tým, že spoločnosť je pevnou súčasťou holandskej skupiny Achmea.

V poslednom období tak ide o ďalší titul, ktorý opúšťa bratislavskú burzu. Len v tomto roku sa okrem Union poisťovne rozhodli svoje akcie z BCPB stiahnuť aj Prima banka či Slovnaft. Akcie Slovnaftu sú pritom aj súčasťou bázy slovenského akciového indexu SAX.

Union poisťovňa, a.s. vznikla v roku 1992. V roku 1997 sa jej majoritným akcionárom stala poisťovacia skupina Eureko, ktorá od roku 2012 pôsobí pod značkou Achmea. Jej 100-percentnou dcérskou spoločnosťou je aj Union zdravotná poisťovňa, ktorá na Slovensku vznikla v roku 2006. Union poisťovňa dosiahla v prvom polroku tohto roka hrubé predpísané poistné 31,9 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo nárast o 9,9 %.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #burza #poisťovňa Union #akcionár
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy