Rakúšania na EÚ dobre zarobili, aj vďaka východným susedom

Sľub spred 25 rokov znel, že vstup do Európskej únie prinesie každému Rakúšanovi 1000 šilingov resp. 73 eur. Rakúska obchodná komora Wifo vypočítala, že skutočnosť bola ešte pozitívnejšia:

22.12.2019 13:29
debata (61)

Rakúšania si dnes môžu dovoliť o 16 % viac než v prípade, že by do EÚ nevstúpili. Rakúsko vďaka blízkosti východnej Európy profitovalo z členstva viac než Fínsko a Švédsko, ktoré do EÚ vstúpili v rovnakom čase.

Hnacou silou pre tento pozitívny vývoj bol vývoz do ďalších členských štátov, ktorý vďaka členstvu stúpol o polovicu. Navyše, zrušenie ciel a ďalších obchodných prekážok prinieslo lacnejší dovoz. To viedlo k tomu, že úroveň cien je o 2,4 % nižšia, než by bola bez členstva. Reálny hrubý domáci produkt (HDP) je vyšší o 16 %, nominálny HDP o 13 %. Zamestnanosť by bola bez vstupu do EÚ zhruba o 13 % nižšia než teraz, to znamená o 500.000 menej pracovných miest.

„Rakúsko dokázalo využiť svoju geografickú polohu a ekonomicky profitovať z rozširovania EÚ na východ,“ napísala Wifo vo svojej analýze. Rakúske firmy veľmi skoro rozpoznali trhový potenciál východnej Európy, vďaka čomu v porovnaní s Fínskom a Švédskom oveľa viac profitovali z nových členov.

Wifo odhaduje, že Rakúsko bude v porovnaní s ostatnými členskými krajinami viac profitovať aj z ďalšieho kola rozširovania o balkánske štáty. Podľa komory sú však ciele tohto rozširovania pre rok 2025 príliš ambiciózne vzhľadom na slabé ekonomické výsledky, nedostatky v investíciách do infraštruktúry a politické prekážky na Balkáne.

Napriek tomu môže byť členstvo tohto regiónu ekonomicky atraktívne. Wifo upozorňuje na snahu Číny vytvoriť novú hodvábnu cestu a EÚ by sa do projektu mala zapojiť, čo by mohlo priniesť pozitívne impulzy aj rakúskemu hospodárstvu.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Rakúsko #V4