Senát USA nasledoval Snemovňu reprezentantov a schválil sankcie pre Nord Stream 2

Americký Senát dnes schválil sankcie voči firmám v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, ktorý bude privádzať plyn z Ruska do Nemecka. Informovala o tom agentúra DPA. Po Snemovni reprezentantov dal Senát väčšinou hlasov zelenú balíčku zákonov k rozpočtu na obranu, v ktorom bol obsiahnutý aj zákon o sankciách. Prezident Donald Trump už skôr oznámil, že ho podpíše, hneď ako ho bude mať na stole.

19.12.2019 12:24
debata (30)

Nemecký denník Bild dnes uviedol, že nemecká vláda očakáva, že sankcie nadobudnú účinnosť najneskôr v piatok, DPA ale napísala, že Trump celý balík zákonov, ktorý má 3 500 strán, podpíše zrejme budúci týždeň.

Plynovodom Nord Stream 2 má ruský plyn do Nemecka začať prúdiť v polovici budúceho roka, povedal nedávno ruský vicepremiér Dmitrij Kozak. Potrubie povedie po dne Baltického mora a vyhýba sa poľskému a ukrajinskému územia. Doteraz bolo postavených viac ako 2 100 kilometrov plynovodu, chýba ešte asi 300 kilometrov. Kongres USA chce dokončeniu tohto projektu zabrániť, zavedenie sankcií by ho mohlo prinajmenšom oddialiť, píše DPA. V Moskve však nikto nepochybuje o tom, že sa ho podarí dokončiť, v dôsledku sankcií sa projekt však môže predražiť a jeho dokončenie oneskoriť.

Spojené štáty argumentujú, že plynovod bude pre Nemecko znamenať závislosť od Ruska. V „zákone na ochranu európskej bezpečnosti“, ktorý Senát dnes prijal, sa uvádza, že vzťahy s Európou a Nemeckom majú rozhodujúci význam pre národnú bezpečnosť Spojených štátov a že má byť urobené všetko proti tomu, aby boli tieto vzťahy oslabované. Kritici USA však podotýkajú, že Američania sa snažia do Európy predať vlastné skvapalnený plyn, ktorý je drahší ako ten ruský.

Sankcie sú namierené proti prevádzkovateľom plavidiel, ktoré pracujú pri kladení potrubia pre plynovod v Baltskom mori. Ich cieľom je, aby tieto spoločnosti od projektu ustúpili. Trestné opatrenia sa majú týkať aj plynovodu Turkish Stream pod Čiernym morom, ktorým potečie ruský plyn do Turecka. Sankcie sa dotknú aj projektov napojených na stavbu oboch plynovodov.

Podľa zákona má americký minister zahraničia po dohovore s ministrom financií do 60 dní informovať Kongres, ktoré plavidlá boli pri budovaní plynovodu nasadené a ktoré firmy ich na to dali k dispozícii. Na manažérov týchto firiem a ich hlavných akcionárov má byť uložený zákaz vjazdu do Spojených štátov a ak majú platné víza, prídu o ne. Majú byť tiež blokované transakcie týchto ľudí, ktoré sa týkajú ich obchodných záujmov v Spojených štátoch.

Zavedenie sankcií bude podľa DPA znamenať najťažšie skúšku pre nemecko-americké vzťahy od nástupu Trumpa do úradu. Aj tak ich už poznamenali útoky amerického prezidenta na Nemecko kvôli jeho prebytku v obchode s USA alebo kvôli pomerne nízkym výdavkom najväčšej európskej ekonomiky na obranu.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #sankcie #Nord Stream 2