Ďalší pokus o dohodu o plyne cez Ukrajinu. Rozhádané strany sa stretnú v Berlíne

18.12.2019 17:29

Tesne pred Vianocami sa Moskva a Kyjev pokúsia dohodnúť, či tranzit plynu cez Ukrajinu bude pokračovať aj v januári.

Ďalšie kolo trojstranných rozhovorov o dlhodobých dodávkach zemného plynu pre Európu cez územie Ukrajiny sa uskutoční vo štvrtok 19. decembra v Berlíne. Informovala o tom v stredu Európska komisia (EK).

Zástupcovia Ukrajiny, Ruska a komisie sa budú usilovať o politickú dohodu. Jej predmetom má byť trvanie, objemy a tarify v rámci budúcej zmluvy o tranzite, ako aj problematika arbitrážnych konaní, uviedla komisia na svojej internetovej stránke. Prechádzajúce štvrté kolo trilaterálnych rozhovorov skončili 28. októbra bez výsledku.

“Je najvyšší čas vyslať trhom aj zákazníkom pozitívne posolstvo,“ uviedol vo vyhlásení podpredseda komisie Maroš Šefčovič. Ten má o 9:00 na programe aj stretnutie s nemeckým ministrom hospodárstva a energetiky Petrom Altmaierom. Po skončení trojstranných rozhovorov sa v berlínskom sídle EK uskutoční tlačová konferencia s plánovaným začiatkom o 18:30.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ukrajina #Rusko #plyn
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku