Padá najväčšia banka na juhu Talianska, je plná zlých úverov

14.12.2019 08:00

Talianska centrálna banka dala pod zvláštnu správu družstevnú banku Popolare di Bari pre rastúce kapitálové straty.

Centrálna banka rozpustila správnu radu finančného ústavu a ustanovila dvoch zvláštnych komisárov, ktorí ju budú riadiť.

Popolare di Bari je najväčšou bankou na juhu Talianska, pre rastúci objem zlých úverov sa ale stretáva s problémami. Tento týždeň uviedla, že potrebuje kapitálovú injekciu až jednu miliardu eur.

Popolare di Bari je jednou z dvoch veľkých zostávajúcich družstevných bánk, ktoré sa ešte len chystajú prijať vládnu reformu z roku 2015, ktorej cieľom je zlepšiť riadenie a zodpovednosť za vedenie banky. Finančný ústav má zhruba 69 000 akcionárov medzi bežnými občanmi, ktorí investovali svoje úspory do akcií a dlhopisov miestnych bánk. V prípade záchrany banky prídu akcionári o svoje úspory, čo robí zo záchrany banky politicky citlivú záležitosť.

V prípade družstevných bánk má každý akcionár jeden hlas, bez ohľadu na veľkosť svojho podielu. Tento systém podľa kritikov vystavuje banky pod prílišný lokálny vplyv.

Talianske banky tvrdo zasiahla recesia, ktorá zničila štvrtinu priemyselnej výroby v krajine a spôsobila bankrot tisícov podnikov. Podobne ako dve družstevné banky z regiónu Benátsko, ktoré v rámci štátom financovanej záchrany prevzal v roku 2017 bankový ústav Intesa Sanpaolo, aj Popolare di Bari bojuje s rastúcimi stratami z úverov. Generálny riaditeľ banky Vincenzo De Bustis tento týždeň uviedol, že problematické úvery predstavujú už štvrtinu pôžičiek banky.

Banku Popolare di Bari založila v roku 1960 skupina miestnych podnikateľov a odborníkov na čele s Luigim Jacobinim. Jeho rodina má banku pevne pod kontrolou, uviedla agentúra Reuters.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#banky #Taliansko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku