Ropný kartel OPEC obmedzí ťažbu ropy. V marci povie, čo ďalej

Štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci na čele s Ruskom, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, sa na piatkovej schôdzke vo Viedni dohodli, že súčasný program obmedzovania ťažby prehĺbia o ďalších 500 000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Dodatočné produkčné škrty budú platiť v 1. kvartáli budúceho roka.

07.12.2019 07:47
debata

V oficiálnom vyhlásení štátov OPEC+ sa uvádza, že „ministri energetiky z členských krajín OPEC+ sa v piatok v centrále OPEC vo Viedni rozhodli pre dodatočné ťažobné škrty na úrovni 500 000 barelov denne, a to s platnosťou od 1. januára 2020“. Rozsah obmedzenia ťažby (vychádza z produkcie za október 2018) tak dosiahne 1,7 milióna barelov denne oproti terajšiemu programu, ktorý ťažbu oproti októbru 2018 redukuje o 1,2 milióna barelov denne.

Skupina OPEC+ zároveň vo vyhlásení dodala, že okrem toho „niektoré členské krajiny, najmä Saudská Arábia, budú pokračovať vo svojom programe dobrovoľného obmedzovania produkcie“, čo znamená, že celkový objem ťažby by mohol klesnúť v porovnaní s októbrom 2018 až o 2,1 milióna barelov denne. Dôležité však bude aj plnenie dohodnutého rozsahu redukcie zo strany jednotlivých štátov.

Nové produkčné škrty budú platné počas prvých troch mesiacov budúceho roka, pričom štáty OPEC+ sa opätovne zídu na mimoriadnej schôdzke 6. marca. Na nej by mali zhodnotiť vývoj na trhu a rozhodnúť o ďalšom smerovaní produkcie.

Na novom objeme redukcie ťažby sa väčšinou, až dvomi tretinami, budú podieľať štáty OPEC a v rámci nich Saudská Arábia. Práve rozdelenie ďalších škrtov bolo najnáročnejším bodom rokovaní.

Ceny ropy zareagovali na rozhodnutie OPEC+ rastom, podľa analytikov je však otázne, ako dlho to vydrží. Zvýšenie cien ropy totiž vyhovuje aj producentom v Spojených štátoch, ktoré nie sú členom OPEC+. Americkí producenti zvyšujú ťažbu aj pri nižších cenách a ich rast ťažbu z bridlicových ložísk v USA ešte podporí. Okrem USA navyše na trhy dodávajú ropu aj Kanada, Brazília, Nórsko a Guyana. Zvýšenie ich produkcie by tak mohlo predpokladaný prínos dodatočnej redukcie ťažby zo strany OPEC+ vymazať.

debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Rusko #OPEC
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy