Z 338 na 460 eur. Tak narástla priemerná penzia za 10 rokov

23.11.2019 22:25

Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci októbra tohto roka presiahol 460 eur. Za desať rokov, teda od októbra 2009, tak vzrástol o 36 percent. Pred desiatimi rokmi totiž starobní penzisti zo Sociálnej poisťovne dostávali 338 eur.

Popri náraste sumy starobnej penzie sa zvýšil aj počet jej poberateľov. Kým v októbri 2009 starobný dôchodok poisťovňa vyplácala 930 tisíc osobám, v októbri tohto roka už bolo na Slovensku 1 milión 82 tisíc starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého mesiaca na úrovni 210 eur. V porovnaní s októbrom 2009 je tak vyšší takmer o pätinu, teda o 34 eur. Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca Sociálna poisťovňa v priemernej výške 380 eur. Za desať rokov tak tento druh dôchodku stúpol o štvrtinu, teda o 75 eur. Sociálna poisťovňa ku koncu minulého mesiaca evidovala 235,2 tisíca poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti októbru 2009 nárast o 31,7 tisíca osôb.

Vdovské dôchodky dosahovali ku koncu minulého mesiaca v priemere 263 eur. Za desať rokov sa zvýšili o štvrtinu zo sumy 209,30 eura. Tieto dôchodky pritom dostáva aktuálne 292 tisíc ovdovených žien. Počet poberateliek vdovskej penzie pritom v porovnaní s októbrom 2009 klesol o 9,6 tisíca. Priemerná výška vdoveckých dôchodkov, ktoré poisťovňa vypláca 49,1 tisíca vdovcom, bola v októbri tohto roka na úrovni 209 eur. V októbri 2009 pritom vdovecká penzia dosahovala priemerne takmer 158 eur a dostávalo ju 34,8 tisíca mužov.Sirotské dôchodky dostávalo na konci októbra tohto roka 18,5 tisíca osôb,a to v priemernej výške 135 eur. Za desať rokov počet sirôt, poberajúcich sirotský dôchodok,klesol o 6,9 tisíca a priemerná suma dávky stúpla o 14 eur.

Počet starobných dôchodcov v budúcnosti podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zvýši zavedenie stropu na dôchodkový vek. Parlament totiž koncom marca schválil ústavný zákon, ktorým sa zaviedol strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr vo veku 63,5 roka. Ak žena vychovala dve deti, bude môcť ísť do penzie najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi bude mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roka.

Keďže sa podľa rozpočtovej rady zvýši počet dôchodcov a výkonnosť ekonomiky bude pre nižší počet ekonomicky aktívnych ľudí nižšia, na vykrytie vyšších výdavkov na dôchodky bude potrebné nájsť dodatočné príjmy. Podľa RRZ by mohlo ísť o zvýšenie odvodov, daní, zníženie iných výdavkov verejnej správy alebo zníženie samotnej výšky dôchodkov nad rámec ich zníženia vplyvom kratšej kariéry.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #penzia #II. pilier #dôchodok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku