Mocnejšie Mochovce. Elektrárne chcú zvýšiť výkon starších blokov

Prvé dva bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach (EMO) čaká v nasledujúcich dvoch rokoch výmena technológií sekundárneho okruhu. Tá by mala zabezpečiť zvýšenie účinnosti, a tým aj výkonu každého z blokov zo súčasných 470 megawattov (MW) na plánovaných 500 MW.

23.11.2019 12:08
debata (3)

Informoval o tom na energetickej konferencii SES v Modre riaditeľ úseku riadenia aktív Slovenských elektrární (SE) Milan Molnár.

Zvýšenie výkonu jadrových blokov rovnakého typu VVER 440 už Slovenské elektrárne zrealizovali v Jaslovských Bohuniciach a pred niekoľkými rokmi bola podobne zrekonštruovaná napríklad aj elektráreň v českých Dukovanoch. Prvý blok by mali zrekonštruovať v roku 2020, druhý o rok neskôr.

„Znamená to výmenu všetkých turbín, transformátorov, meracích dýz, škrtiacich orgánov pred turbínami a ďalších,“ povedal Molnár. Slovenské elektrárne už približne pred desiatimi rokmi zvýšili tepelný výkon reaktorov prvých dvoch blokov v EMO na 107 % menovitého výkonu. Toto zvýšenie umožnila masívna konštrukcia reaktora a povolenie príslušných inštitúcií. Plánovanými zmenami už iba zvýšia účinnosť turbín a generátorov.

U tretieho a štvrtého bloku EMO, ktoré by mali byť spustené do prevádzky v nasledujúcich dvoch rokoch, sa zatiaľ so zvyšovaním menovitého výkonu nad 440 MW neuvažuje. Podľa Molnára musia reaktory niekoľko rokov bez porúch dodávať plánovaný výkon a až potom je možné pristúpiť k jeho zvyšovaniu.

Slovenské elektrárne dodávajú na trh 69 % spotreby elektrickej energie na Slovensku. Z toho až 80 % dodávajú jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach. Desať percent dodávok elektrickej energie pokrývajú SE z vodných zdrojov a zvyšných desať percent z uholných elektrární. SE prevádzkujú aj solárne zdroje, no ich produkcia je rádovo iba v desatinách percenta celkovej výroby elektriny.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #Mochovce #jadrová energia