Investičný hit. Zarobiť na ukrajinských dlhopisoch

23.11.2019 08:31

Ukrajinské dlhopisy v tomto roku lákajú zahraničných investorov, jedna z najlukratívnejších investičných príležitostí na rozvíjajúcich sa trhoch ale nie je bez rizika, upozorňuje agentúra Bloomberg.

Málo rozvinutý sekundárny trh na Ukrajine môže viesť k tomu, že až opadne záujem o rizikové aktíva, budú sa držitelia ukrajinských dlhopisov zbavovať týchto cenných papierov len s ťažkosťami. Aj keby kupca našli, ďalšie straty by mohol privodiť nelikvidný devízový trh pre pokles hrivny, ktorá je zatiaľ tento rok najvýkonnejšou menou sveta.

„Predať v krátkej dobe dlhopisy miestnym za atraktívnu cenu by mohol byť problém,“ myslí si analytik kyjevskej investičnej banky ICU Taras Kotovyč.

Toto riziko ale väčšinu investorov neodrádza, láka ich jedna z najvyšších úrokových sadzieb sveta a politická situácia po nástupe nového prezidenta Volodymyra Želenského.

Ukrajina svoj trh s dlhopismi ešte len začína budovať, jej hospodárstvo sa zotavuje z dopadov devalvácie a z útlmu spôsobeného vojnou so separatistami na východe krajiny. Od začiatku roka sa podiel zahraničných držiteľov ukrajinských dlhopisov denominovaných v hrivnách zvýšil z takmer nuly na 15 percent.

Ukrajinská centrálna banka tento rok svoju kľúčovú úrokovú sadzbu už štyrikrát znížila, naposledy v októbri na 15,5 percenta.

Zahraniční investori už tento rok nakúpili štátne dlhopisy denominované v hrivnách v hodnote 4,1 miliardy dolárov. K ľahšiemu prístupu na ukrajinský trh s cennými papiermi prispela skutočnosť, že sa krajina v máji pridala k sieti Clearstream International. Tá je súčasťou prevádzkovateľa nemeckého akciového trhu Deutsche Börse a zaoberá sa činnosťou zúčtovania, teda vyrovnaním obchodov s cennými papiermi. Vláda tiež zrušila obmedzenia pohybu kapitálu, zavedené v roku 2015 počas krízy hrivny.

Kým pre Ukrajinu ide o značný prílev investícií, stále je to menej ako tretina prostriedkov investovaných do väčších rozvíjajúcich sa trhov, ako je Rusko alebo Brazília.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ukrajina #investície #dlhopisy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku