Kažimír: Verejné financie sú v časoch koaličných vlád menej predvídateľné

22.11.2019 16:02

V časoch koaličných vlád sú verejné financie menej predvídateľné, pričom lepšie a presnejšie výsledky dosahovali v čase jednofarebnej vlády. Myslí si to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a bývalý minister financií Peter Kažimír.

V koaličnej vláde sa podľa Kažimíra viac presadzujú politické záujmy a je to súperenie aj počas volebného cyklu. „Myslím si, že toto zažívame v priamom prenose aj posledné mesiace,“ poznamenal v piatok na diskusnom podujatí NBS s témou, ako posunúť Slovensko do prvej ligy v oblasti verejných financií.

Udržateľnosť celého systému podľa neho spochybňujú z pohľadu posledného roka najmä kroky, ktoré boli prijaté v parlamente a boli dané na vedomie členom vlády len odkazom alebo cez médiá. „Som presvedčený o tom, že predvídateľnosť má svoju hodnotu,“ dodal s tým, že každý by mal mať právo pripraviť sa na opatrenia.

Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor podotkol, že pred vážnymi rozhodnutiami by mal byť priestor na analýzu a diskusiu. Nie vždy si totiž podľa neho aj samotní politici uvedomujú, aké môžu byť napríklad dlhodobé následky jednotlivých opatrení.

#Peter Kažimír #rozpočet
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku