Košičanom aj Nitranom zdvihnú dane

Mesto Košice navrhuje zvýšenie sadzby dane z nehnuteľností. Argumentuje, že musí vykrývať výpadok príjmov do rozpočtu, ako aj navýšenie výdavkov pre viaceré zmeny zákonov a rôzne vládne sociálne balíčky v celkovej výške zhruba 18 miliónov eur.

21.11.2019 16:43, aktualizované: 19:04
debata (14)

Magistrát Košíc uvádza, že podľa návrhu pri dani z nehnuteľností stúpnu bežnej rodine výdaje na trojizbový byt priemerne o zhruba jedno euro mesačne. Pri senioroch, sociálne odkázaných občanoch a ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) to bude od päť do 20 centov za mesiac. Primátor Jaroslav Polaček uviedol, že v návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o úprave sadzieb miestnych daní sa myslelo najmä na to, aby to príliš nepocítili peňaženky bežných ľudí.

„Šetríme ako vieme, aby nárast mohol byt len takýto malý. Zároveň pre nízkopríjmové skupiny a seniorov sme navrhli zvýšenie zľavy na poplatkoch z predchádzajúcich 30 na 50 percent. Nechceme však len šetriť, ale naše mesto aj rozvíjať,“ uviedol.

Mesto zatiaľ zverejnilo modelové príklady s porovnaním sadzieb daní v roku 2019 a návrhom na rok 2020. U priemerného jednoizbového bytu v centrálnej zóne by mala ročná sadzba narásť zhruba z 12 na 18 eur, u trojizbového bytu z 24 na 36 eur a pri garáži z 21 na 45 eur. Pri rodinnom dome so zastavanou plochou 90 metrov štvorcových (m2) a dvomi nadzemnými podlažiami by malo byť zvýšenie zo 65 na 119 eur.

V okrajových častiach mesta vychádza zvýšenie dane pri jednoizbovom byte z 10 eur na 16,50 eura, pri trojizbovom byte z 20 na 33 eur a pri garáži z 18 na 36 eur. Pri rodinnom dome by bol nárast zhruba z 53 na 110 eur. Navrhované zvýšenie daní sa týka aj pozemkov.

„Nemáme na výber. Rovnako ako ďalšie mestá, aj nás vláda dotlačila k zvýšeniu daní. Štát nám totiž kompenzácie za nové povinnosti neposlal. Už niekoľko mesiacov pracujeme na tom, aby účet za vládne balíčky pocítili bežní Košičania čo najmenej. Dnes môžem povedať, že som rád, pretože sa nám to podarilo. Zmeny sa dotknú prevažne podnikateľov, obyvateľov príliš zaťažovať nechceme,“ uviedol Polaček.

Podľa riaditeľa magistrátu Marcela Čopa dokáže mesto úsporami pri verejných obstarávaniach a chode mesta spolu s čiastočným využitím rezervného fondu nájsť dokopy osem miliónov eur. U chýbajúcich desiatich miliónov eur však mesto podľa neho pri súčasnej legislatíve nemá inú možnosť ako „zaplátať“ tento výpadok úpravou miestnych daní a poplatkov. Ich výška sa naposledy menila pred takmer siedmimi rokmi. Nárast priemernej mzdy za ten čas dosiahol takmer 40 percent a inflácia dosiahla desať percent. V prípade, ak by sa sadzby daní neupravovali, muselo by sa mesto zadlžiť alebo znížiť rozsah poskytovaných služieb pre obyvateľov. Mestskí poslanci budú o rozpočte rokovať 12. decembra.

V Nitre pripravujú aj poplatok za rozvoj

Obyvatelia Nitry budú od budúceho roka platiť vyššie dane z nehnuteľností a priplatia si aj za odvoz komunálneho odpadu. Nové všeobecne záväzné nariadenia (VZN) už vo štvrtok schválilo mestské zastupiteľstvo.

Zvýšené poplatky majú v prípade dane z nehnuteľností priniesť do mestského rozpočtu viac ako 2,1 milióna eur navyše. Na poplatkoch za odvoz odpadu plánuje mesto vybrať o 1,2 milióna eur viac. Zvyšuje sa tiež daň za ubytovanie, z ktorej chce radnica vybrať o 150.000 eur viac a mierne sa upraví aj daň za psa, ktorá prinesie do rozpočtu o približne 4000 eur navyše. „Vláda a parlament dáva samosprávam neustále nové povinnosti, ale nie peniaze. Boli sme preto nútení pristúpiť k tomu kroku, ktorý už spravili mnohé iné mestá. Zvyšujú sa dane a poplatky,“ uviedol primátor Marek Hattas.

Ako pripomenul, mesto musí na základe zákonov schválených v Národnej rade nájsť na budúci rok peniaze na desaťpercentné zvýšenie platov všetkých svojich zamestnancov. „Okrem toho tu máme známu chodníkovú novelu, obedy zadarmo, ktoré nie sú zadarmo, je tu nový zákon ohľadne sociálnych záležitostí, sprísňuje sa legislatíva pri výstavbe a správe pieskovísk, zvyšujú sa poplatky pre mestá za likvidáciu a skládkovanie odpadu. To všetko musí samospráva zaplatiť navyše, bez toho, aby sme na tieto nové povinnosti dostali peniaze,“ zdôraznil Hattas.

Mesto preto podľa jeho slov musí nájsť spôsob, ako zvýšiť svoje príjmy, aby dokázalo zabezpečiť všetky služby, ktoré momentálne svojim obyvateľom poskytuje. „To zvýšenie sa minimálne dotkne fyzických osôb, naopak viac to pocítia právnické osoby. V prípade zvýšenia dane z nehnuteľností si ľudia žijúci v bytoch za štvorcový meter na rok priplatia o približne 0,11 eura viac. Pri bežnej rodine teda stúpnu výdaje len na 60 centov na mesiac na osobu. Pri smetnom je tu zvýšenie o 42 centov na osobu,“ vysvetlil Hattas.

Magistrát okrem toho pripravuje aj zavedenie poplatku za rozvoj. V prípade, že tento návrh mestskí poslanci na decembrovom rokovaní schvália, platiť ho budú fyzické osoby i firmy za pozemné stavby vybudované na území mesta. „Ľudia v Nitre sú citliví na novú výstavbu. Takto sa bude aspoň kompenzovať to, že musia znášať prašnosť, hluk či zahusťovanie stavieb vo svojom okolí. Škoda, že tento poplatok nebol zavedený už pred výstavbou závodu automobilky Jaguar Land Rover,“ dodal primátor.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #miestne dane #samosprávy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy