Strážcovia americkej meny na stretnutí 29.-30. októbra tiež skonštatovali, že najväčšia svetová ekonomika sa javí ako „odolná“ aj napriek pretrvávajúcim globálnym problémom. Pripustili však, že riziká vrátane obchodného sporu s Čínou zostávajú "zvýšené“.
Fed minulý mesiac znížil referenčnú úrokovú sadzbu, už tretíkrát v tomto roku, a to na 1,5 – 1,75 %.
Prezident Trump neúnavne útočil na centrálnu banku a požadoval nižšie a dokonca záporné úrokové sadzby, pričom tvrdil, že relatívne vysoké úroky v USA znevýhodňujú krajinu voči slabším ekonomikám v Európe a Ázii. Zo zápisnice z rokovania Fedu však vyplynulo, že za súčasných okolností pred nimi americkí centrálni bankári „zatvorili dvere“.
„Všetci účastníci sa domnievali, že záporné úrokové sadzby sa v súčasnosti v Spojených štátoch nejavia ako atraktívny nástroj menovej politiky,“ uvádza sa v zápisnici. Existuje len „obmedzený priestor“ na prijatie takejto politiky, ktorá jednoznačne nepriniesla úžitok iným krajinám a mohla by mať následky pre bankové pôžičky a výdavky domácností. Záporné sadzby by do finančného systému USA priniesli ‚značnú zložitosť a deformácie‘," uviedli členovia Fedu, ktorí však nevylúčili, že by mohli nastať okolnosti, ktoré by ich prinútili zmeniť svoje postoje.
Americkej ekonomike sa vo všeobecnosti darí dobre a riziko recesie sa v uplynulých týždňoch zmenšilo. No zatiaľ čo pracovný trh a výdavky spotrebiteľov zostávajú silné, firmy sú podľa Fedu naďalej opatrné pri investovaní a vývoz zostáva slabý v dôsledku „neistoty v obchode a pomalého globálneho rastu“.