Rožňavský okres dostane viac ako 1,8 milióna eur na rozvojové projekty

Sumu viac ako 1,8 milióna eur rozdelí vláda SR obciam a ďalším subjektom v okrese Rožňava, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté. Kabinet o tom rozhodol na stredajšom výjazdovom zasadnutí v obci Slavošovce.

20.11.2019 18:13 , aktualizované: 20:05
SR Slavošovce výjazdové rokovanie vláda... Foto: ,
Na snímke zľava podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos, predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná na výjazdovom rokovaní vlády v Slavošovciach 20. novembra 2019.
debata (2)

Pôvodne avizovaný milión eur vláda zvýšila ešte o ďalších viac ako 800 000 eur, čo je podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer) jedno z najvýraznejších zvýšení vôbec. Reagovali sme na konkrétne potreby daného regiónu, podotkol.

Z tejto navyše schválenej sumy dostane najviac obec Plešivec, pôjde o 400 000 eur na rekonštrukciu župného domu. Ďalších 200 000 eur má prisľúbených Rožňava na rekonštrukciu jedální a zvýšenie ich kapacity v súvislosti s nárastom počtu stravníkov pri takzvaných obedoch zadarmo. Podporené bude aj mesto Dobšiná, ktoré dostane počas dvoch rokov po 25 000 eur na organizáciu pretekov do vrchu.

Ďalších 100 000 eur zo zvýšeného rozpočtu dostane obec Slavošovce na nákup novej technológie pre svoj sociálny podnik. V spolupráci s miestnymi papierňami by mala umožniť spracovať buničinu, teda odpad po spracovaní papierenských výrobkov na palivo. Tento sociálny podnik by takto upravenú surovinu distribuoval ako palivo pre sociálne slabšie rodiny po celom okrese Rožňava, konkretizoval Pellegrini.

Z pôvodnej sumy milión eur bude najvyššou sumou podporené mesto Dobšiná, ktoré dostane 100 000 eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Rovnakú sumu získa aj mesto Rožňava na zabezpečenie novej technológie na zníženie objemu čpavku na zimnom štadióne. Do okresného sídla okrem toho pôjde ďalších 40 000 eur na vybudovanie detského ihriska v Spojenej škole J. A. Komenského.

Z ďalších obcí bude jednou z vyšších súm podporený Plešivec, ktorý dostane 52 000 eur na rekonštrukciu školskej jedálne. Do Rakovnice poputuje 40 000 eur na rekonštrukciu strechy materskej školy. Sumu 37 000 eur dostanú Slavošovce na rekonštrukciu kanalizácie a po 35 000 eur Gemerská Hôrka a Kunova Teplica na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Celkovo by malo byť podporených 77 projektov, medzi nimi sú napríklad financie pre viaceré cirkvi či športové kluby a zväzy.

Podľa premiéra nie sú výjazdové zasadnutia vlády len formálne, ale otvárajú sa na nich témy, ktoré miestnych ľudí ťažia a ktoré možno nie sú zachytené vo vládnom materiáli. Vždy je to vo všeobecnosti hlavne infraštruktúra, na ktorú tie menšie obce z regiónu nemajú peniaze. Respektíve v mestách je to vždy niečo väčšie, ako nejaká veľká športová infraštruktúra alebo opäť niečo týkajúce sa dopravy a kvality života ľudí, konkretizoval.

Vzniklo 3 087 pracovných miest

Celkovo 3 087 nových pracovných miest sa podarilo vytvoriť v okrese Rožňava za posledné tri roky od spustenia akčného plánu jeho rozvoja. Informovali o tom predstavitelia vlády SR na výjazdovom rokovaní v Slavošovciach.

Podľa slov podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer) bola v čase schvaľovania akčného plánu nezamestnanosť v okrese Rožňava takmer 21 percent, pričom cieľ bol znížiť ju do roku 2020 na 16 percent. Realita v roku 2019 je nezamestnanosť v okrese na úrovni 12 percent, konštatoval Raši.

Dodal tiež, že ambíciou bolo vytvoriť v okrese 1405 pracovných miest, ale doteraz ich už vzniklo 3087. Okrem vytvárania nových pracovných miest bolo podľa neho z európskych fondov plánované použiť v tomto období v okrese 54 miliónov eur. Bolo už zazmluvnených 82 miliónov eur. Je to presne o tom, že európske peniaze majú ísť na vyrovnávanie regionálnych rozdielov, čiže do okresov, ktoré zaostávajú za ostatnými, poznamenal podpredseda vlády.

Čo sa týka regionálneho príspevku, pre okres je alokovaná suma 4,6 milióna eur a z toho je podľa jeho údajov už 3,4 milióna eur zmluvne zabezpečených. Čiže je predpoklad, že sa financie použijú aj na tento účel, podotkol Raši s tým, že akčný plán okresu Rožňava sa plní a v mnohých parametroch patrí medzi výnimočné okresy.

Ako pokračoval minister práce Ján Richter (Smer), v okrese bolo pred pár rokmi 6 300 dlhodobo evidovaných nezamestnaných, v súčasnosti ich je 2300. Takmer 50 percent z tých, ktorí ubudli, boli Rómovia. Oni neodišli, oni sa zamestnali buď tu, alebo si prípadne našli prácu mimo tohto okresu, zdôraznil Richter. Spomenul tiež, že v okrese sú v súčasnosti tri sociálne podniky v Slavošovciach, Krásnohorskej Dlhej Lúke a Jablonove nad Turňou.

Ďalších deväť podnikov je v štádiu prípravy, hlbokého rozpracovania, povedal minister práce, ktorý podľa vlastných slov reálne predpokladá, že minimálne polovica z nich vznikne ešte do konca tohto kalendárneho roka.

Od septembra 2016 sa podľa neho zlepšila aj situácia pri poberateľoch hmotnej núdze. V tom roku bol počet žiadateľov 3790 na 11.221 posudzo­vaných osôb, to znamená detí a ďalších v rodine. Píše sa rok 2019, máme 2416 žiadostí a 7101 posudzovaných osôb, porovnal Richter.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Rožňava #vláda SR #výjazdové rokovanie